Londýn uznal absenci důkazů v kauze Skripal

07.10.2019

Jak uvedl deník Guardian, britská policie uvedla, že v kauze Skripal nedisponuje důkazy. Bývalý agent GRU Sergej Skripal a jeho dcera byli otráveni jedem Novičok v březnu 2018 v britském městě Salisbury a jako viník bylo okamžitě označeno Rusko.

Náměstek šéfa Scotland Yardu Neil Basu oznámil: "Jsme policisté, takže musíme pracovat s důkazy. Existuje velké množství dohadů ohledně toho, kdo nese zodpovědnost a kdo vydával příkazy. To vše se ale zakládalo na hodnocení expertů, kteří považovali za viníka Rusko. My ale potřebujeme důkazy, které nemáme."

Rusko vícekrát nabídlo pomoc při společném vyšetřování, ale Británie tuto výzvu ignorovala. Navíc britská strana odmítla umožnit setkání zástupců Ruska se Skripalovými. Ruské ministerstvo zahraničí zároveň usvědčilo bývalou britskou premiérku Mayovou ze lži, neboť tvrdila, že jed Novičok byl vyroben v Rusku, což ale popřela samotná laboratoř v Porton Down, která se nachází poblíž Salisbury. 

Dále se v celé kauze objevila dvě jména ruských občanů - Alexandr Petrov a Ruslan Boširov - které britské úřady podezřívaly z otravy Skripalových a tvrdily, že jde o důstojníky rozvědky GRU. Poté však vyšlo najevo, že navštívili Salisbury jako turisté a nemají žádnou spojitost s ruskými zpravodajskými službami. 


Autor: Jana Schön