Londýnský soud odmítl vydat Juliana Assangeho do USA

04.01.2021

Soudkyně londýnského Ústředního trestního soudu Vanessa Baraitserová nečekaně odmítla vydat zakladatele WikiLeaks Juliana Assangeho americkým úřadům. Právníci americké strany se s největší pravděpodobností odvolají.

Právníci americké strany dali již dříve jasně najevo, že pokud londýnský soud odmítne vydání, určitě se proti rozhodnutí odvolají.

Londýnský soud uvedl, že žádost o vydání do USA byla zamítnuta z důvodu obav o duševní zdraví obviněného. Soudkyně se obává, že u obviněného existuje vysoké riziko spáchání sebevraždy.

"Soud se rozhodl o nevydání z toho důvodu, že by vydání pana Assangeho bylo nelidské a nespravedlivé. Z důvodů jeho téměř úplné izolace jsem přesvědčena, že chystané postupy (naznačené americkými úřady) by mohly přispět k tomu, že by se pan Assange odhodlal ke spáchání sebevraždy," uvedla soudkyně.

V průběhu slyšení o jeho vydání několik svědků uvedlo, že Assangeovy podmínky ve vězení ho vystavují vysokému riziku deprese a spáchání sebevraždy, a že kdyby byl vydán do USA, tyto problémy by se pravděpodobně jen zhoršily. Psychiatr Michael Kopelman, který také vypovídal před soudem, tvrdil, že v Assangeově cele byla nalezena žiletka, a dodal, že jeho pacient uvažoval o způsobech ukončení vlastního života.

Assange, obviněný v roce 2010 ve Švédsku ze sexuálního obtěžování a znásilnění, se od června 2012 skrýval na ekvádorském velvyslanectví v Londýně v obavě z vydání. Avšak 11. dubna 2019 byl na žádost USA z velvyslanectví vyhoštěn a místními úřady zadržen. Jednání o vydání do USA začalo 2. května 2019.

Krátce nato americké orgány oznámily, že proti Assangeovi vznesly nová obvinění, která se týkají 17 případů porušení zákonů o špionáži a vyzrazení tajných informací.

Assange je v USA obviněn ze spiknutí s Chelsea Manningovou, která se měla dopustit vniknutí do sítě Pentagonu za účelem odcizení utajovaných dokumentů, zejména o válce v Afghánistánu a Iráku.

V případě Assangeova vydání do Spojených států mu hrozí až 175 let vězení.

Podle Assangeových právníků bude projednávání jeho případu trvat ještě mnoho let a mohlo by se potenciálně dostat i k britskému Nejvyššímu soudu nebo k Evropskému soudu pro lidská práva.

Zdroj: worldbulletin.net

Budvobraze.net
Všechna práva vyhrazena 2024
Vytvořeno službou Webnode Cookies
Vytvořte si webové stránky zdarma!