Lukašenko a Putin potvrdili, že jsou připraveni reagovat na vnější hrozby

16.08.2020

Běloruský prezident Alexandr Lukašenko a ruský lídr Vladimir Putin během telefonického rozhovoru potvrdili, že jsou připraveni společně reagovat na vnější hrozby. V neděli to oznámila běloruská tisková služba prezidenta.

"Představitelé obou států důkladně diskutovali o všech zásadních otázkách a znovu se shodli a vzájemně si potvrdili, že v případě zhoršení situace z hlediska vnějších hrozeb budou společně reagovat, a to v souladu s ustanoveními Smlouvy o kolektivní bezpečnosti," citovala tiskovou službu agentura Belta.

Tisková služba Kremlu zase uvedla, že prezidenti v neděli pokračovali v jednání o situaci v Bělorusku, a to i s ohledem na tlak, který je na zemi vyvíjen zvenčí.

"Pokračovala diskuse o situaci v Bělorusku, která nastala po prezidentských volbách, včetně zohlednění tlaku, vyvíjeného na republiku zvenčí. Ruská strana znovu potvrdila svou připravenost poskytnout nezbytnou pomoc při řešení problémů na základě principů Smlouvy o založení Svazu Ruska a Běloruska, a pokud to bude nutné, i pomocí Organizace Smlouvy o kolektivní bezpečnosti," uvádí se ve zprávě.

Připomeňme, že se jedná již o druhý rozhovor mezi prezidenty Ruska a Běloruska, který o víkendu proběhl. V sobotu tisková služba Kremlu uvedla, že Putin a Lukašenko telefonicky projednali události v Bělorusku, a že se vzájemně ujišťují v tom, že se vzniklé problémy v zemi rychle vyřeší.

Situace v Bělorusku

V Bělorusku proběhly 9. srpna prezidentské volby. Podle informací Ústřední volební komise zvítězil Alexandr Lukašenko, který řídí zemi už přes 26 let. Lukašenko získal 80,08 % hlasů. Druhé místo získala opoziční politička Světlana Tichanovská s 10,09 % hlasy.

Žádný z Lukašenkových oponentů však výsledky voleb neuznal. V zemi vypukly hromadné masové nepokoje. Demonstranti každý večer vychází do ulic na protestní akce. Nejsložitější situace panovala v hlavním městě, kde demonstranti stavěli barikády a odmítali se rozejít. Při jejich rozhánění policisté používali vodní děla, slzný plyn, bleskové granáty a gumové projektily. Jeden člověk zahynul a mnoho lidí bylo hospitalizováno s různými druhy poranění. 

Je třeba poznamenat, že se protesty po několika dnech konfrontací s bezpečnostními silami částečně uklidnily. Nyní pro změnu probíhají protesty na podporu Lukašenka.

Zdroj: vestnik.net/news

Budvobraze.net
Všechna práva vyhrazena 2024
Vytvořeno službou Webnode Cookies
Vytvořte si webové stránky zdarma!