Maďarsko s okamžitou platností přestává vyvážet obilí

08.03.2022

Maďarsko je jedním z největších evropských producentů obilí. S okamžitou platností nyní ruší veškerý vývoz obilí do zahraničí.

Jen pár hodin poté, co Rusko vyhlásilo zákaz vývozu umělých hnojiv, Maďarsko zasáhlo svět touto bombastickou zprávou, která zřejmě zvýší již nyní vysoké ceny obilí.

Portál Zero Hedge varuje, že svět by měl očekávat zdvojnásobení cen pšenice během příštích několika týdnů, kdy dojde k plnému uvědomění si, co se právě děje ve světovém potravinovém dodavatelském řetězci.

"Naše doporučení zní: kupujte mouku, rýži, ječmen a další obiloviny nyní, pokud ještě můžete, raději nyní, než za měsíc, kdy budete muset a dráž," píší autoři článku.

Zastavené exporty obilí a hnojiv, plus možno plynu, mohou vytvořit smrtelnou kombinaci

Turecko, Egypt a Tunisko jsou téměř kompletně závislé na importech pšenice z Ruska a Ukrajiny. Ukazuje se, že stejně jak Rusko, tak i Ukrajina momentálně na neurčitou dobu zastavují export obilovin.

Někteří experti odhadují, že potravinová krize podobná té během "arabského jara" může zasáhnout i Severní Ameriku (či Evropu), pokud se rusko-ukrajinský konflikt brzy nevyřeší.

Jelikož Rusko, jakožto největší světový producent umělých hnojiv s 70% podílem na trhu, omezilo jeho vývoz, lze očekávat, že potravinová krize vznikne všude na světě.

"Co je ještě horší, plyn je nezbytná surovina pro výrobu dusíkatých hnojiv. To znamená, že v případě zastavení dodávek plynu z Ruska současný rekordní nárůst cen plynu ještě urychlí nárůst cen a dostupnost hnojiv," varuje Zero Hedge.

Může globální potravinový systém zkolabovat?

Máme zde extrémně vážnou situaci. Mnozí lidé, ne-li většina, nerozumí tomu, jak globalizace vytvořila vzájemnou závislost, kde pokud jedna věc padne, celý systém zkolabuje.

Několik východoevropských zemí, včetně Ruska, dodávají na světové trhy většinu obilí, energií a hnojiv, které zbytek světa potřebuje ke svému přežití. No, a poslední epizoda z Ukrajiny a uvalení sankcí na Rusko v podstatě může jako odvetné sankce uzavřít kohoutky pro dodávky všech těchto produktů.

Protože svět je dnes jedna velká "jenga věž" (věž postavená z dílků), úplně stačí, že se z ní vysune pár dílků a celá se zhroutí. Pokud je vám bližší koncept domečku z karet, tak Rusko, Ukrajinu a Maďarsko můžete považovat za spodní karty, které drží celý domeček z karet pohromadě.

"Dva roky moru, pak válka, pak hladomor," napsal někdo komentář pod článkem na Zero Hedge. Nejspíš myslel pandemii covid-19. No a válka a hladomor je to, čemu aktuálně čelíme s rusko-ukrajinským válečným konfliktem.


Zdroj: autor: Ethan Huff, infokuryr.cz

Budvobraze.net
Všechna práva vyhrazena 2024
Vytvořeno službou Webnode Cookies
Vytvořte si webové stránky zdarma!