Malajsie vyzývá k tomu, aby ve věci letu MH17 nebylo obviňováno Rusko

08.08.2019

Malajsijský ministr zahraničních věcí vyzval k tomu, aby Rusko nebylo obviňováno z havárie Boeingu MH17. Uvedl, že Malajsie je znepokojena tím, co se kolem vyšetřování události děje.

"Malajsie vyzývá všechny účastníky vyšetřování, aby se stali maximálně nezaujatými, a umožnili nám prostudovat veškerý spisový materiál," uvedl ministr Abdullah.

Ministr zahraničí také dodal, že Malajsie prosazuje otevřené vyšetřování této tragédie. Zdůraznil, že nechápe, proč země, které se účastní vyšetřování, odmítají poskytnout malajsijským zástupcům úplný přístup ke spisovým materiálům. Podle jeho názoru to znamená, že vyšetřovací tým tají některé podrobnosti.

Ministr Abdullah také uvedl, že přestože vyšetřování ještě není u konce, západní země již znají viníka a dokonce uvádějí konkrétní jména.

Podle ministrových slov se vztah Malajsie k Rusku, i když bylo obviněno, nezhoršil, protože Moskva i Kuala Lumpur zastávají ohledně havárie Boeingu stejný názor.

Malajsijský premiér již dříve kritizoval stanovisko USA, Nizozemska a Austrálie ohledně havárie MH17. Podle premiéra tyto země nemají zájem o zjištění skutečných příčin havárie letadla, ale jednoduše se rozhodly přenést odpovědnost na Rusko.

Havárie MH17

Malajsijský Boeing, který letěl z Amsterdamu do Kuala Lumpur, havaroval 17. července 2014 poblíž Doněcku. Na palubě bylo 298 lidí, všichni zemřeli. Kyjev obvinil z havárie domobranu a uvedl, že Ukrajina nemá prostředky, které by umožnily sestřelit letadlo v této nadmořské výšce.

Společný vyšetřovací tým později předložil průběžné výsledky vyšetřování. Vyšetřovatelé tvrdili, že Boeing byl sestřelen systémem protivzdušné obrany Buk, a obvinili Rusko.

Nicméně záhadou zůstává, proč vyšetřovací tým nepřevzal v rámci vyšetřování od Malajsie černé skříňky, byť je to o malajsijská vláda žádala. Vlastníkem černých skříněk je Malajsie, která dobře zná fakta ohledně skutečného viníka.

Zdroj: tasnimnews.com