Írán uvedl, že USA připravují záminku k válce

01.01.2021

Americký ministr zahraničí Mike Pompeo minulý týden prohlásil, že Íránem podporované milice jsou odpovědné za nedávný útok proti Zelené zóně v Bagdádu, kde se nachází americká ambasáda. Teherán toto tvrzení důrazně popřel slovy, že tento útok byl "velmi podezřelý".

Írán "bude otevřeně a nekompromisně bránit svůj lid, bezpečnost a životní zájmy v době, kdy Spojené státy hromadí vojenské síly kolem našich hranic", prohlásil íránský ministr zahraničí Mohammad Džavád Zaríf. Dále uvedl, že Teherán dostal z Iráku informace zpravodajských služeb, že Američané chystají "tajný plán na vymyšlenou záminku k válce".

"Místo boje proti covidu-19 utrácí americký prezident Donald Trump se svou vojenskou partou miliardy na přepravu bombardérů B-52 a válečného loďstva do našeho regionu," napsal šéf íránské diplomacie na Twitteru.

Zaríf však neupřesnil, jaké důkazy má Írán k dispozici o možné zámince k válce. Předtím měl údajně posměšné narážky na amerického prezidenta kvůli tomu, že zveřejnil nějaké neidentifikované úlomky raket, o kterých USA tvrdí, že potvrzují íránskou odpovědnost za raketový útok z 20. prosince proti americkému velvyslanectví v Bagdádu. Zaríf obvinil Trumpa, že použil "bezcenné fotky", aby nezodpovědně obvinil Írán a připomněl, že USA "zničily" Blízký východ, když vtrhly ze stejně vylhaných důvodů v roce 2003 do Iráku.

Zveřejněné 107mm dělostřelecké granáty mají anglické nápisy, což vyvolalo spekulace o jejich skutečném původu. Může je vyrábět i Čína, která je po několik desítek let vyváží do desítek zemí světa. V Iráku je používají ozbrojené síly, kurdské milice, ale i Islámský stát.

Růst napětí se stupňuje

Ve středu americké velení USCENTCOM, které zodpovídá za bezpečnost Blízkého východu, oznámilo, že na Blízkém východě nasazuje bombardéry B-52H Stratofortress, aby "zdůraznilo americkou oddanost regionální bezpečnosti". Bombardéry byly nasazeny poté, co Hormuzským průlivem do Perského zálivu připlula americká ponorka, nesoucí 154 střel s plochou dráhou letu Tomahawk. Svou válečnou ponorku přes Suezský kanál vyslal i Izrael, a to jako "vzkaz" Íránu.

Írán tyto aktivity označil za provokaci

Teherán minulý měsíc obvinil Izrael z vraždy svého předního jaderného vědce. Íránský prezident Hasan Rúhání označil atentát za pokračování série izraelských provokací ve snaze vyprovokovat v posledních dnech úřadování amerického prezidenta Donalda Trumpa válku. Dodal ale, že se Teherán nenechá vtáhnout do konfliktu, který by destabilizoval region více, než je.

V neděli uplyne přesně rok, co Spojené státy provedly atentát na íránského velitele speciálních sil Kásima Sulejmáního u letiště v Bagdádu. Sulejmání pomáhal irácké a syrské vládě v boji proti Islámskému státu a dalším teroristickým organizacím. V reakci na to íránské síly podnikly raketový útok na dvě americké základny v Iráku, při kterých bylo údajně zraněno přes sto amerických vojáků.

Tento týden íránský velvyslanec v Iráku uvedl, že íránská pomsta se naplní až tím, že budou americké síly vyhnány z regionu ještě dříve, než dojde k vojenské konfrontaci.

Zdroj: antiwar.com

Budvobraze.net
Všechna práva vyhrazena 2024
Vytvořeno službou Webnode Cookies
Vytvořte si webové stránky zdarma!