Média informovala o ostřelování americké základny v Iráku

14.06.2020

Na leteckou základnu Taji v Iráku, kde sídlí koaliční síly vedené Spojenými státy, dopadla raketa. O incidentu informovala panarabská televize Al-Arabíja.

"Raketa dopadla na základnu Taji v Iráku, kde se nachází americká armáda," uvedla televize Al-Arabíja.

Zatím nebyly zveřejněny žádné údaje o zraněných či materiálních škodách, které mohly být v důsledku tohoto ostřelování způsobeny.

Připomeňme, že letos v březnu dopadlo na základnu Taji více než 15 malých raket. Provizorní odpalovací zařízení se nacházelo na nákladním autě, a to jen pár kilometrů od základny. Bylo uvedeno, že oběťmi útoku se stali tři členové koalice a dalších dvanáct jich bylo zraněno.

Poté USA provedly cílené útoky na pět skladů se zbraněmi, patřící šíitské skupině Katáib Hizballáh v Iráku. Irácké bezpečnostní služby informovaly, že v důsledku leteckých útoků, které byly provedeny na několika místech v Iráku, včetně rozestavěného letiště Karbala, zemřelo šest osob. Irácké ozbrojené síly útok amerických vzdušných sil odsoudily a poznamenaly, že "porušují principy spolupráce". Íránské ministerstvo zahraničí vyjádřilo proti Spojeným státům protest, a to v souvislosti s prohlášeními Washingtonu, že za útok na základnu západní koalice v Iráku je zodpovědný Teherán.

USA prohlašují, že budou dál snižovat počty svých vojáků v Iráku

USA během strategického dialogu s Irákem potvrdily, že budou i nadále snižovat počty svých vojenských příslušníků v této zemi, a že budou pokračovat v projednávání statusu zbývajících koaličních vojsk. 

"Spojené státy zopakovaly, že neusilují, ani nežádají o stálé základny, ani o stálou přítomnost v Iráku," uvádí se v prohlášení.

Dialog mezi oběma zeměmi byl přerušen poté, co irácký parlament hlasoval pro stažení cizích vojsk ze svého území a vyslovil se rovněž pro prošetření spolupráce s mezinárodní protiteroristickou koalicí v čele s USA. Tato opatření byla reakcí na operaci, kterou provedly USA v okolí mezinárodního letiště Bagdádu, v jejímž důsledku byl v noci na 3. ledna zavražděn íránský generál a velitel speciální jednotky Íránských revolučních gard Kásim Sulejmání, a to ještě společně se zástupcem velitele irácké šíitské domobrany Abú Mahdí al-Muhandisem. Washington tvrdil, že se tito muži 31. prosince 2019 podíleli na organizování útoku na americké velvyslanectví v Bagdádu.

Po těchto událostech předala mezinárodní koalice v čele s USA iráckým vojákům řadu objektů, včetně několika leteckých základen, kde byli předtím dislokováni američtí vojáci.

Zdroj: en.abna24.com

Budvobraze.net
Všechna práva vyhrazena 2023
Vytvořeno službou Webnode Cookies
Vytvořte si webové stránky zdarma!