Nizozemsko řádně nevyšetřilo roli Ukrajiny ve věci sestřelení letu MH 17

28.05.2020

Společný tým vyšetřovatelů, který se věnuje katastrofě malajsijského boeingu (let MH 17), neprovedl náležité vyšetření úlohy Ukrajiny v této tragédii, prohlásil v rozhovoru Alexej Paramonov, představitel Ministerstva zahraničí Ruské federace.

"Vyslovili jsme nejednou údiv nad tím, že dokumenty, které jsme předali, byly ignorovány anebo označeny za zfalšované. A přitom bez jakýchkoliv otázek a s naprostou důvěrou přijali data z pochybných zdrojů od zainteresované strany, kterou Ukrajina bezesporu je. A co víc, nekonalo se žádné vyšetřování Ukrajiny kvůli tomu, že ukrajinská vláda nad zónou ozbrojeného konfliktu nezavřela vzdušný prostor pro civilní letouny," řekl Paramonov.

Soudní zasedání ve věci katastrofy MH 17 má být opět obnoveno v Nizozemsku 8. června. První zasedání se konalo 9. - 10. března ve zvláště chráněné budově v destinaci Schiphol v centru Amsterdamu. Soud má čtyři obžalované: Ruské občany Igora Girkina, Sergeje Dubinskiho, Olega Pulatova a Ukrajince Leonida Charčenka. Pulatova zastupuje mezinárodní tým, složený ze dvou holandských a jednoho ruského obhájce. Ostatní jsou souzeni v nepřítomnosti.

Malajsijský boeing, který vykonával let MH 17 z Amsterdamu do Kuala Lumpur, se 17. července 2014 zřítil u Doněcku. Na palubě bylo 298 lidí a všichni zahynuli. Kyjev obvinil z katastrofy doněcké domobrance, kteří ale prohlásili, že nedisponují prostředky, které by jim umožnily v takové výšce sestřelit letadlo.

Společný tým vyšetřovatelů, který pod vedením nizozemské generální prokuratury vyšetřuje okolnosti havárie bez ruské účasti, představil předběžné výsledky.

Vyšetřovatelé tvrdí, že boeing byl sestřelen raketovým systémem Buk, patřící 53. protivzdušné brigádě ruské armády v Kursku. Náměstek ruského generálního prokurátora Nikolaj Vinničenko sdělil, že ruská strana předala Nizozemsku nejen data z ruských radarů, ale také dokumenty svědčící o tom, že střela Buk, jež zasáhla boeing, patřila podle identifikačního čísla Ukrajině, avšak vyšetřovatelé tuto informaci zcela ignorovali. Ministerstvo zahraničí RF učinilo prohlášení, že obvinění Ruska ze sestřelení malajsijského boeingu jsou účelově zkreslená a nepravdivá.

Zdroj: antiwar.com

Budvobraze.net
Všechna práva vyhrazena 2024
Vytvořeno službou Webnode Cookies
Vytvořte si webové stránky zdarma!