Agresivní chování USA vůči Egyptu kvůli ruským letounům Su-35

22.11.2019

USA pohrozily Egyptu sankcemi kvůli nákupu ruských letounů Su-35, neboť se jej snaží zastrašit a donutit nakupovat jen americké zbraně, uvedla na brífinku mluvčí ruského ministerstva zahraničí.

Podle jejích slov si všichni soudní lidé museli "nevšimnout přímých hrozeb amerických úředníků, kteří chtějí na Egypt uvalit sankce, pokud si dovolí nakoupit ruské stíhačky Su-35".

Jak informoval deník Wall Street Journal, Pentagon a americké ministerstvo zahraničí ve společném dopise varovaly egyptské úřady před možným uvalením sankcí v případě nákupu ruských stíhacích letounů Su-35.

"To je jen další příklad amerického agresivního chování. Je to bohužel jejich současný styl," uvedla dále mluvčí ruského ministerstva zahraničí.

"Vidíme, že tento jev je důkazem toho, že Spojené státy se snaží bránit rozvoji vztahů mezi Ruskem a jinými státy," zdůraznila mluvčí Zacharovová.

Podle ní se to netýká jen vojensko-technické spolupráce.

"Vnímáme to tak, že ideologové, kteří ve Washingtonu stojí za touto koncepcí, se snaží zabít dvě mouchy jednou ranou. Na jedné straně poškodit Rusko, narušit dohody a současně vnutit zahraniční kupcům americké zbraně," dodala.

Varování ze strany USA

Podle Wall Street Journal ministr zahraničních věcí USA Mike Pompeo a ministr obrany Mark Esper přesvědčovali v dopise egyptského ministra obrany, aby dohodu s Ruskem zrušil.

"Nová velká dohoda s Ruskem minimálně zkomplikuje výměnu vojenských informací s USA a v budoucnosti jakoukoliv naši vojenskou pomoc Egyptu," citovaly noviny dopis.

Vysocí činitelé Pentagonu osobně varovali velitele egyptského letectva před nepříjemnými následky dojednané dohody. Deník Wall Street Journal upozorňuje, že USA varovaly Egypt právě v době, kdy byl na oficiální návštěvě Káhiry ruský ministr obrany Sergej Šojgu.

Smlouva o stíhačkách

Informace o tom, že Rusko a Egypt podepsaly smlouvu o dodávkách stíhaček Su-35 do Káhiry, se objevily v dubnu v novinách Kommersant. Tyto informace však nebyly oficiálně potvrzeny.

Podle zdrojů však dohoda, zahrnující dodávky "více než dvou desítek strojů" a zbraní protivzdušné obrany ve výši asi dvou miliard dolarů, vstoupila v platnost na konci roku 2018.

Pokud se Egypt nezalekne amerických výhrůžek, samotné dodávky by mohly být realizovány již v letech 2020-2021.

Zdroj: antiwar.com

Budvobraze.net
Všechna práva vyhrazena 2020
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma!