Rusko reagovalo na tvrzení, že se podílí na nepokojích v USA

01.06.2020

Tvrzení, že se Rusko podílí na nepokojích v USA, nejsou ničím podložená. Jsou to jen "špinavé způsoby a manipulace s informacemi, jaké USA v podobných záležitostech používá," napsala mluvčí ruského ministerstva zahraničí na Facebooku.

Bývalá poradkyně prezidenta USA pro národní bezpečnost Susan Riceová dříve učinila prohlášení, že za násilím během protestů v USA nejspíš stojí Rusko. Žádné důkazy ani konkrétní fakta však Riceová neuvedla.

Mluvčí ruského ministerstva zahraničí reagovala na Riceovou a poznamenala, že bývalá ministryně zahraničí USA Hillary Clintonová a celý tým bývalého prezidenta USA Baracka Obamy "se snažil přesvědčit jak sebe, tak ostatní, že domácí problémy USA vytváří a prohlubuje někdo zvenčí, a sice Rusko".

"Stejnou chybu chcete dnes opakovat, když společně s novináři ze CNN používáte špinavé způsoby informační manipulace: jsou to z vaší strany jen falešná prohlášení bez důkazů a jakékoliv podpory. Váš rozhovor pro CNN je jen propaganda s cílem svést vinu na Rusko a zbavit se vlastní odpovědnosti," napsala mluvčí Zacharovová.

Připomněla, že sociální sítě, které jsou podle Riceové používané k rozněcování protestů, jsou zaregistrovány a zákonodárně regulovány z USA a patří Američanům.

"Znovu se snažíte svou vinu svést na Rusko? Tak se podívejte obyvatelům vašich měst upřímně do očí a řekněte jim, že jejich nespokojenost ovládají Rusové přes YouTube a Facebook", dodala Zacharovová.

Odpověď z Kremlu

Tiskový mluvčí ruského prezidenta Dmitrij Peskov okomentoval výrok Susan Riceové slovy: "Jakékoliv bezdůvodné nařčení, pomluva a očerňování... jsou naprosto scestné, chybné, a zřejmě nejsou oficiálním stanoviskem Washingtonu."

Dodal, Kreml pozorně sleduje události v USA a považuje je jen a jen za vnitřní záležitost.

"Nikdy se nevměšujeme do amerických záležitostí a nehodláme se vměšovat ani nyní," řekl Peskov na závěr.

Protesty v USA

Nepokoje v amerických městech vypukly po usmrcení  Afroameričana George Floyda v Minneapolisu při jeho zadržení místními policisty. Na internetu se objevily záběry, na kterých je vidět, jak byla muži nasazena pouta, jak byl sražen k zemi a jeden policista mu klečel na krku.

Na videu zadržený několikrát opakuje, že nemůže dýchat, a prosil o život. Zemřel po převozu do nemocnice na resuscitačním oddělení.

Čtyři policisté byli propuštěni z výkonu služby a jeden je obviněn z usmrcení z nedbalosti.

Po zahájení nepokojů Riceová v přenosu CNN prohlásila, že "by se nedivila", kdyby na sociální sítí Rusko povzbuzovalo protestující a dodala, že o pravdivosti možné činnosti Ruska nemá žádné informace od tajných služeb.

Zdroj: worldbulletin.net

Budvobraze.net
Všechna práva vyhrazena 2023
Vytvořeno službou Webnode Cookies
Vytvořte si webové stránky zdarma!