Řecký ministr promluvil o připravenosti na vojenský konflikt s Tureckem

06.06.2020

Řecký ministr národní obrany Nikos Panagiotopoulos prohlásil, že Řecko je připraveno na ochranu svrchovaných práv - tudíž i na vojenské akce proti Turecku v případě provokací. Promluvil o tom v rozhovoru pro televizní stanici Star.

Podle jeho slov ministerstvo obrany zaznamenává v poslední době nárůst počtu provokací ze strany Turecka.

"Chování Turecka je v poslední době dosti agresivní. Domnívám se, že jediným způsobem, jak může Řecko čelit podobnému chování, které má tendenci k agresi, je na jedné straně využít všech diplomatických zbraní, a na straně druhé zajistit bezpečnost prostřednictvím ozbrojených sil," řekl Panagiotopoulos.

Na otázku, zda je Řecko připraveno na vojenské urovnání konfliktu, jak o tom mluvil poradce ministerského předsedy, Panagiotopoulos reagoval kladně.

"Řekl, že se Řecko připravuje na jakoukoli situaci. Všechny možnosti jsou samozřejmě spojeny s účastí armády. Není to naše přání, ale musíme dát na srozuměnou, že uděláme vše, abychom ubránili naše svrchovaná práva v maximálně možné míře," řekl ministr.

Před několika dny byly v tureckých vládních novinách zveřejněny žádosti o udávání licence na průzkum a těžbu uhlovodíkových surovin v blízkosti řeckých ostrovů ze strany státní turecké ropné společností. Řecký ministr zahraničí Nikos Dendias v pondělí prohlásil, že se Turecko pokouší přivlastnit si svrchovaná práva Řecka, a vydání licence na průzkum ropy a plynu na řeckém kontinentálním šelfu označil za provokaci. Řecký premiér Kyriakos Mitsotakis zaslal 3. června vedení Evropské unie dopis v souvislosti s "tureckými provokacemi".

Řecko prohlásilo, že je možné, že eskalace ze strany Turecka nepovede k řecko-turecké krizi, ale k evropsko-turecké krizi.

Mezitím turecký prezident Tayyip Erdogan na společné tiskové konferenci s předsedou Vlády národní shody Libye Faízem Sarradžem v Ankaře oznámil, že Turecko a libyjská Vláda národní shody hodlají společně provádět průzkum a těžbu ropy a plynu ve Středozemním moři.

Zdroj: antiwar.com

Budvobraze.net
Všechna práva vyhrazena 2024
Vytvořeno službou Webnode Cookies
Vytvořte si webové stránky zdarma!