Ruský ministr žádá trestní stíhání zahraničních představitelů, bourajících sovětské památníky 

08.04.2020

Ruský ministr obrany Sergej Šojgu žádá trestní stíhání zahraničních představitelů, kteří jsou zodpovědní za odstraňování památek sovětským občanům. S žádostí se obrátil na šéfa vyšetřovacího výboru Ruské federace Alexandra Bastrykina, uvádí se ve zprávě ruského ministerstva obrany.

"Ministr obrany Ruské federace, generál armády Sergej Šojgu, zaslal předsedovi vyšetřovacího výboru Ruské federace Bastrykinovi žádost o trestní stíhání zástupců úřadů některých zemí kvůli demolici pamětních objektů, které připomínají věčnou památku zahynulých sovětských občanů," uvádí se ve zprávě.

Ruský ministr obrany poznamenal, že taková podobná rozhodnutí o odstranění různých památníků přijímají ti "nejodpornější političtí představitelé státních a místních úřadů".

Ve své žádosti Šojgu upozorňuje na to, že "v poslední době dochází k nárůstu pokusů oficiálních představitelů některých zahraničních států falšovat a zkreslovat historickou pravdu o rozhodujícím podílu Sovětského svazu a Rudé armády na porážce fašistických agresorů během 2. světové války".

"3. dubna 2020 byl v městské části Praha 6 z iniciativy starosty Koláře demontován pomník maršála Sovětského svazu I. S. Koněva," uvedl Šojgu.

V úterý 7. dubna ruský prezident Vladimir Putin podepsal federální zákon o trestní odpovědnosti za ničení nebo poškození vojenských hrobů a památek, které uchovávají památku těch, kteří zemřeli při obraně vlasti. Takový zločin má být trestán pokutou až do tří milionů rublů (asi 999 tisíc Kč), nebo nucenou prací po dobu až tří let, či dokonce vězením na stejnou dobu.

V případě, že podobný zločin bude spáchán skupinou, nebo půjde o zločin hanobení hrobů a památníků, věnováných zesnulým hrdinům během Velké vlastenecké války, bude uložena pokuta ve výši od dvou do pěti milionů rublů (666 tisíc - 1, 664 milionu Kč), nucené práce po dobu až pěti let či odnětí svobody na stejné období.

Zdroj: worldbulletin.net

Budvobraze.net
Všechna práva vyhrazena 2024
Vytvořeno službou Webnode Cookies
Vytvořte si webové stránky zdarma!