Minolovky armád NATO vpluly do ukrajinského přístavu

31.10.2019

Čtyři lodě armád NATO vpluly do ukrajinského přístavu Oděsa. Podle prohlášení tiskové služby Ministerstva obrany Ukrajiny vpluly do Oděsy čtyři minolovky zemí NATO - jedná se o "španělskou loď ESPS Sella, rumunskou Ros Lupu Dinescu, bulharskou BGS Shkval a italskou ITS Numana".

Ve vojenském prohlášení se uvádí, že lodě, hlídkující ve Středozemním moři, připluly do oděského přístavu na "přátelskou návštěvu", kde setrvají nejméně týden.

Stoltenberg na Ukrajině

Do Oděsy také dorazila delegace Severoatlantické aliance NATO v čele s generálním tajemníkem Jensenem Stoltenbergem. V rámci návštěvy generální tajemník jednal s místopředsedou vlády Dmitrijem Kulebou o evropské a severoatlantické integraci. V době jeho návštěvy také proběhlo zasedání komise NATO-Ukrajina s prezidentem Ukrajiny Volodymyrem Zelenským.

Během zasedání Stoltenberg vyzval ukrajinskou vládu, aby věnovala velkou pozornost reformám pro "zajištění světlé budoucnosti národa".

"Taktická" cvičení Ukrajiny na hranici s Krymem

Kyjev plánuje taktická cvičení v Chersonské oblasti u hranic s Krymem, informovalo o tom tiskové středisko velitelství ukrajinského letectva.

Akce jsou naplánovány na 31. října - 4. listopadu, a měly by proběhnout na polygonu Jagorlyk v Černém moři. Během cvičení budou testovány protiletadlové komplexy Buk M1 a S-300PT. Oznámeny byly také testy různých druhů raket - S-300 (PT, PS a V1) - a testy protiletadlových komplexů S-125-2D1.

Podle údajů tiskového centra dojde k uzavření vzdušného a mořského prostoru.