Minsk se zmocnil nejcennějšího opozičního zdroje

24.05.2021

Běloruská opozice a řada západních zemí je pobouřena - Minsk zatknul jednoho ze zakladatelů kanálu Nexta Telegram, s jehož pomocí byly organizovány a koordinovány protesty běloruské opozice.

Proč je Roman Protasevič tak cenný pro běloruské speciální služby? Běloruské speciální služby v poslední době demonstrují zázraky profesionality, i když je tato profesionalita jen zdárným kopírováním jiných operací. Nejprve tedy zkopírovali někdejší operaci sovětské KGB "Důvěra" - vyprovokovali Lukašenkovy odpůrce, kteří naplánovali státní převrat, zdokumentovali jejich přípravy, odhalili skryté buňky puče a všechny v klidu zatkli. Nyní předvedli svým ukrajinským sousedům extra třídu v umění zajmout ty správné lidi v letadle letícím přes jejich území (Kyjev v létě 2020 chtěl tímto způsobem zajmout tři desítky Rusů, včetně lidí, kteří bojovali na Donbasu).

23. května bylo oznámeno, že na palubu letadla irské společnosti Ryan Air letícího z Atén do Vilniusu byla umístěna bomba. V tu chvíli letadlo přelétalo přes území Běloruska a podle standardních pokynů požádalo o nouzové přistání. Na žádost posádky (to je důležité!) letadlo přistálo na letišti v Minsku a před přistáním bylo doprovázeno běloruským stíhačem MiG-29.

Rozhodnutí o doprovodu (to je také velmi důležité!) odpovídalo vnitrostátním pravidlům. Podle slov prvního zástupce velitele vzdušných sil a sil protivzdušné obrany Andreje Gurtseviče "pro posouzení situace a přijetí správného rozhodnutí v budoucnosti". Pro případ, že by letadlo bylo uneseno teroristy a použito k útoku na objekt.

Po přistání v Minsku a prohlídce nebyla na palubě nalezena žádná bomba, ale mezi cestujícími byl zjištěn Roman Protasevič. Bývalý šéfredaktor kanálu "NEXTA" (jeden z hlavních podněcovatelů protestů v Bělorusku po prezidentských volbách v srpnu 2020). V listopadu 2020 byl pan Protasevič zapsán běloruskou KGB na seznam teroristů a na seznam mezinárodně hledaných - takže není žádným překvapením, že byl okamžitě zadržen a poslán za mříže.

Evropa je tím, co se stalo, pobouřena. Německo a Rakousko požadovaly vyšetřování. Polsko - nové uložení sankcí. Brusel, zastoupený vedoucím Evropské rady Charlesem Michelem, jako obvykle "vyjadřuje znepokojení". Litva (se statutem dirigenta politiky EU v běloruské otázce a hlavního příjemce peněz na podporu tamní opozice) označila akci běloruských úřadů za "nechutný čin, za kterým stojí běloruský režim" a požadovala okamžité propuštění Romana Protaseviče.

Běloruská opozice papouškuje: "To opět potvrzuje, že v Bělorusku dochází k porušování mezinárodního práva, životy cizích a běloruských občanů jsou v ohrožení," uvedl Pavel Latuško (kterého rovněž vřele očekávají ve vazební věznici v Minsku). Podle jeho názoru by mělo být Bělorusko za tento čin potrestáno uzavřením běloruského nebe pro letecký provoz, anebo odmítnutím tranzitních letů přes jeho území. A samozvaná vůdkyně běloruské opozice Světlana Tichanovská požadovala vyloučení Běloruska z Mezinárodní organizace pro civilní letectví (ICAO).

Vše podle zákona

Na základě čeho? Z formálního hlediska jednali Bělorusové podle zákona. Posádka letadla jednala podle pokynů a po obdržení zprávy o výbušnině požádala o přistání. Ano, do Vilniusu, soudě podle letové mapy, to bylo blíže, ale posádka požádala o přistání v Minsku. Všechny otázky tedy klaďte posádce (v Rusku už vtipkovali, že letadlo pilotoval Petrov a druhým pilotem byl Boširov, více známí pod krycími jmény Pat a Mat).

Novaja Gazeta s odkazem na Ryan Air napsala, že bělorušští dispečeři letového provozu (v jejichž zóně se letadlo nacházelo) vydali příkaz k přistání v Minsku a piloti se drželi jejich pokynů. Několik aktivních pilotů civilního letectví se shodlo, že, podle všech standardních protokolů v případě nouze konečné rozhodnutí vždy zůstává na veliteli letadla. A kdyby chtěl letět do Vilniusu, letěl by do Vilniusu, ale vybrali si letiště v Minsku.

Rovněž po přistání byla posádka přijata v plném rozsahu v rámci stávajících protokolů - s řadou sanitek, speciálních služeb, hasičů, pyrotechniků atd. Cestující byli podrobeni povinné prohlídce a ukázalo se (opět náhodou), že je mezi nimi hledaný občan Běloruska. A protože v rámci prohlídky museli opustit extrateritoriální zónu (což je paluba letadla), ocitli se na území Běloruska - což umožnilo, že místní bezpečnostní důstojníci ho prostě podle mezinárodního zákona z povinnosti zatkli a vzali do vazby.

Samozřejmě, pokud se odpůrcům nějakým "zázrakem" podaří prokázat, že osoba, která informovala o bombě v letadle, mluvila s charakteristickým Lukašenkovým přízvukem, pak bude možné prohlásit, že šlo o provokaci běloruských speciálních služeb.

Experti na mezinárodní právo by si měli vzpomenout, že technologie donucení k přistání nebyla vyvinuta a testována poprvé v Minsku a dokonce ani v Kyjevě. V roce 2013 přinutili američtí zpravodajští důstojníci přistát letoun tehdejšího bolivijského prezidenta Eva Moralese ve Vídni - jen kvůli podezření, že na palubě je Edward Snowden. Přičemž si ani nevymysleli žádné příběhy o bombě - byl banálně přinucen přistát pod hrozbou použití síly s uzavřením všech vzdušných koridorů.

V nejlepším případě mohou příznivci sankcí prosadit odmítnutí některých leteckých společností létat přes běloruské území, ale to je spojeno s vážnými ztrátami pro provozovatele (přinejmenším kvůli zvýšení spotřeby paliva a doby letu). Situace na leteckém trhu již tak není příliš dobrá (díky koronaviru) a je nepravděpodobné, že by se mnoho společností pro takový krok rozhodlo.

Ve výsledku se ukazuje, že negativní důsledky této operace budou pro Bělorusko minimální. Ale pozitivní efekt je kolosální.

Za prvé Roman Protasevič je nejcennějším zdrojem informací. Jako bývalý šéfredaktor NEXTA může mít k dispozici údaje o způsobech financování, personálu a hlavně zdrojích v běloruských úřadech, které kryly protivládní akce. Zmáčknutím Protaseviče by běloruská bezpečnost mohla odhalit západní špionážní síť ve své zemi.

Zatčením Romana Protaseviče se běloruské bezpečnosti naskytla možnost vytěžit z jeho osoby informace o tom, kdo stál za financováním demonstrací v Bělorusku. Takže už chápete proč takový pokřik v celé Evropské unii a USA!? Jestli se prokáže, kdo za tím vším stál, tak to bude jasná ukázka teroristických aktivit ne Lukašenka, ale států v Evropské unie a dalších.

Publikováno na webu: www.infokuryr.cz

Budvobraze.net
Všechna práva vyhrazena 2024
Vytvořeno službou Webnode Cookies
Vytvořte si webové stránky zdarma!