Prezident Maduro: USA připravují provokace proti Venezuele

30.11.2019

Venezuelský prezident Nicolás Maduro v pátek prohlásil, že Kolumbie a USA připravují proti jeho zemi provokace a proto dal rozkaz k mobilizaci armádních jednotek.

"Mám informaci o tom, že úřady Kolumbie se spolu s Jižním velením americké armády chystají provést další provokace na hranici Venezuely a Kolumbie. Celý vojenský personál bolívarovských ozbrojených sil bude uveden do bojové pohotovosti," prohlásil venezuelský prezident Maduro během schůzky s pracovníky dopravy, která se vysílala živě na Twitteru.

Prezident dodal, že provokace budou mít za cíl vyprovokovat vojenský konflikt na hranici, aby odpoutaly pozornost od protestních akcí, které v zemi probíhají.

USA a jejich spojenci v regionu vyvíjejí nátlak na Venezuelu ve snaze svrhnout v této zemi legitimní vládu. Brzy poté, co v lednu 2019 legitimně zvolený prezident Maduro složil přísahu, předseda Národního shromáždění Juan Guaidó, který má pod palcem opozici, se za podpory USA nezákonně prohlásil za novou hlavu státu.

Některé západní země v čele s USA okamžitě uznaly Guaidóa za nového prezidenta, naopak Rusko, Čína, Turecko a řada jiných zemí podpořily Madura coby zákonného a řádně zvoleného prezidenta.

Přípravy atentátů

Na konci září venezuelský prezident Maduro obvinil Kolumbii z přípravy atentátů. Prohlásil, že během posledního roku bylo zabráněno několika pokusům o atentát, který měl být spáchán na něj, a které byly podle jeho slov organizovány v Kolumbii za souhlasu USA.

Maduro zdůraznil, že "Venezuela nechce být nikým ohrožována a chce žít v míru".

"Tito extremisté a války chtiví jestřábi z Washingtonu si vybrali Kolumbii jako základnu pro vojenský konflikt proti Venezuele, ale my jim to nedovolíme. Svět se musí dozvědět, že v Kolumbii se nachází sedm amerických vojenských základen, které ohrožují bezpečnost nejen Venezuely, ale celé Latinské Ameriky," uvedl prezident Maduro.

Zdroj: tasnimnews.com