Mluvčí prezidenta Putina se vyjádřil k Trumpově plánu pro Blízký východ

02.02.2020

Plány amerického prezidenta Donalda Trumpa na vyřešení konfliktu mezi Izraelem a Palestinou, tzv. "dohoda století", neodpovídá rezolucím Rady bezpečnosti OSN, uvedl v rozhovoru na kanálu Rossia tiskový mluvčí ruského prezidenta Dmitrij Peskov.

"Vidíme reakci Palestinců. Vidíme reakci celé řady arabských států, které jsou solidární s Palestinci ohledně nepřijetí tohoto plánu. To nás rozhodně nutí zamyslet se, kdo by byl zvýhodněn a kdo poškozen. Existuje celý soubor rezolucí Rady bezpečnosti OSN a některé části tohoto plánu neodpovídají zcela tomu, co rezoluce Rady bezpečnosti definují," zdůraznil Peskov v rozhovoru.

Tzv. "dohoda století" byla hned po jejím zveřejnění odmítnuta palestinskými autoritami, které se vyjádřily, že pozastaví diplomatické styky jak se Spojenými státy, tak Izraelem, a vyzvaly obyvatelstvo, aby se v hojném počtu účastnili protestů proti této dohodě.

Lidé se shromáždili poblíž americké ambasády v Bejrútu, v hlavním městě Libanonu, aby protestovali proti navrhované dohodě - novému plánu pro řešení izraelsko-palestinského konfliktu, který byl prezentován americkým prezidentem Donaldem Trumpem.

Plán počítá s řešením, že Jeruzalém bude hlavní město Izraele. Palestincům se nabízí několik oblastí ve východním Jeruzalémě, které by se mohly stát hlavním městem nově vzniklého palestinského státu. Plán také počítá s investicemi ve výši 50 miliard dolarů.

Mahmúd Abbás, prezident státu Palestina, ohledně dohody prohlásil směrem k prezidentu Donaldu Trumpovi, že Jeruzalém "není na prodej", a dodal, že "dohodu nepřijme", dokud bude prezidentem.

Íránský velvyslanec v Pákistánu Mohammad Ali Hosseini v souvislosti s dohodou přirovnal Spojené státy k Satanovi.

Protesty v Jeruzalémě

Na konci ledna proběhly protesty proti této dohodě i v Jeruzalémě, kde se lidé shromáždili poblíž mešity al-Aksá.

Zdroj: khaama.com

Budvobraze.net
Všechna práva vyhrazena 2023
Vytvořeno službou Webnode Cookies
Vytvořte si webové stránky zdarma!