Ustojí Evropa novou migrační vlnu? „Na rozdíl od uprchlíků nemáme kam utéct“ 

03.03.2020

Vojenský analytik Jaroslav Štefec se na své facebookové stránce vyjádřil k současné situaci na turecko-řecké hranici. Na pozadí vyhrocené situace v syrském Idlibu turecký prezident Recep Tayyip Erdogan prohlásil, že otevírá hranice se zeměmi EU. Prognózy českého analytika ohledně budoucnosti Evropy nevypadají zrovna vesele.

Včera, v sobotu 29. února, se objevily informace o tom, že se stovky uprchlíků shromáždily na hranici Turecka a Řecka poblíž kontrolního stanoviště v Kastaniesu a vyvolávají střety s policií. Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan uvedl, že již prošlo 18 000 uprchlíků, a že další tisíce jsou na pochodu. Dnes se objevily zprávy o tom, že hranice překročilo již 76 358 migrantů.

Vojenský analytik Jaroslav Štefec porovnal včerejší informace o počtu migrantů se třemi motostřeleckými divizemi a poukázal na to, že podle fotografií i videí jde především o "dobře oblečené, dobře vybavené a dobře živené mladé muže".

Štefec ve svém příspěvku zpochybnil, že se jedná o "uprchlíky ze Sýrie". "Jsem o tom silně přesvědčen. Turci už měsíce všemi možnými cestami ze syrského území, osvobozovaného syrskou armádou, 'shromažďují' islamistickou sebranku, která bojovala v řadách Islámského státu, a teď prchají ze strachu z odvety za to, co na území Sýrie napáchali. Tyto 'bojovníky za slávu islámu', pocházející ze všech koutů světa, Turci soustřeďovali v táborech, kde čekali na to, až budou doslova a do písmene vypuštěni do Evropy," napsal Štefec.

Podle něj se Evropa zdá být snadnou kořistí, protože je nyní oslabena hrozbou z nákazy koronavirem a prakticky nemá funkční armádu, stejně jako je podle jeho slov "vedena politickými nulami bez schopnosti jakkoliv a o čemkoliv rozhodovat".

Svůj text nakonec uzavřel zajímavým názorem: "Čas se krátí opravdu velmi rychle. Orchestr sice ještě hraje, ale díry v boku naší společné lodi, nazývané 'evropská civilizace', už začínají být nezvladatelné. Pumpy, jak se zdá, prakticky nefungují, a záchranných člunů je příliš málo," uvedl a dodal, že věří, že hraniční země EU najdou sílu čelit tvrdě a rázně této invazi, "která je na rozdíl od fiktivní ruské hrozby reálná a již probíhající".

V samotném závěru pak podotkl, že my, Evropané, na rozdíl od "ubohých" uprchlíků nemáme kam utéct.

Zdroj: snews.com