Shromažďování americké vojenské techniky v Sýrii povede k eskalaci

30.11.2019

Shromažďování americké vojenské techniky v blízkosti ropných nalezišť v severovýchodní Sýrii povede k eskalaci napětí, prohlásil ruský náměstek ministra zahraničí Michail Bogdanov.

Syrská státní televize uvedla, že USA soustřeďují v oblasti Rumeilan v provincii Al-Hasaka, poblíž ropných nalezišť v severovýchodní Sýrii, vojenskou techniku.

Technika byla přesunuta z dřívějších pozic amerických ozbrojených sil severně od provincie Rakká a západně od provincie Al Hasaka. Ropná naleziště v Rumeilaně, kde nyní armáda USA hromadí vojenskou techniku, jsou považována za jedna z největších v Sýrii.

"Nemůžeme s takovým jednáním souhlasit, protože to povede pouze k další eskalaci napětí v Sýrii," uvedl Bogdanov.

Připomněl, že se 10. - 11. prosince bude v Astaně konat další schůzka operativní skupiny Ruska, Turecka a Íránu, kde se bude mimo jiné také jednat o syrském příměří.

"Budeme projednávat tyto otázky - celkovou situaci v Sýrii, zajištění ukončení nepřátelství a vojenské přítomnosti nelegálně působících armád na území Sýrie bez mandátu zákonné syrské vlády nebo RB OSN," zdůraznil náměstek ministra zahraničí RF.

"Před kým a proč musí USA chránit syrské ropné objekty," položil otázku Bogdanov. "Pokud v oblasti za Eufratem již bojovníci ISIS nejsou, tak před kým chtějí ochraňovat ropná naleziště a kdo je o takovou pomoc vůbec požádal?" 

"Jejich důvody, které mají ospravedlnit vojenskou přítomnost, jsou zcela nepochopitelné," uzavřel Bogdanov.

Jaký je hlavní cíl USA?

Americký vojenský konvoj, složený z 22 vojenských vozidel a dvou kamionů, překročil syrsko-iráckou hranici a zůstal poblíž několika ropných ložisek v severovýchodní Sýrii.

Obsazování syrských ropných ložisek začalo v době, kdy americký prezident Donald Trump zdůraznil, že hlavním americkým cílem v Sýrii je "zachovat kontrolu nad syrskými ropnými ložisky".

Asi 90% syrských ropných rezerv se nalézá právě na východě od řeky Eufrat, což je region, který byl dříve baštou ISIS a jejich hlavním zdrojem příjmů. Nyní je toto území ovládáno především Syrskými demokratickými silami.

Zdroj: yonhapnews.co

Budvobraze.net
Všechna práva vyhrazena 2020
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma!