Před velvyslanectvím USA v Iráku byl použit slzný plyn, napětí roste

01.01.2020

Ochranka amerického velvyslanectví v Bagdádu použila slzný plyn, aby odehnala demonstrující, informovala libanonská televize Al Mayadeen.

Před velvyslanectvím USA v Iráku probíhají nepřetržité demonstrace. Podle informací médií již bylo několik protestujících zraněno.

Útok na americkou ambasádu v Iráku

Protestní akce u americké ambasády začaly bezprostředně po pohřbu osob, které zemřely během útoků amerických bezpilotních letounů proti členům šíitské skupiny Kattaib Hizballáh v Iráku a Sýrii. Protestující v Bagdádu zapálili bezpečnostní ohrazení amerického velvyslanectví na znamení protestu proti leteckým útokům na šíitskou opozici.

Poblíž hořící zdi velvyslanectví USA se nacházeli mladí muži, pokřikující protiamerická hesla, kteří házeli kameny směrem k velvyslanectví. V okolí velvyslanectví se shromáždily tisíce členů různých organizací, stoupenců či členů různých šíitských skupin domobrany Lidových mobilizačních sil.

Diplomatický personál amerického velvyslanectví, včetně velvyslance, byl z bezpečnostních důvodů z budovy evakuován a opustil Irák.

Pentagon vysvětlil, že letecké útoky byly provedeny v reakci na útoky organizace na iráckou základnu poblíž Kirkuku, které vedly k úmrtí občana USA a zranění čtyř amerických vojáků.

USA vyšlou do Iráku další vojáky

Spojené státy po útoku na americké velvyslanectví v Iráku pošlou do regionu kvůli zajištění větší bezpečnosti asi 750 vojáků, řekl šéf Pentagonu Mark Esper.

"Přibližně 750 vojáků bude okamžitě rozmístěno v regionu, další síly budou připraveny k případnému nasazení během několika dní," napsal na Twitteru americký ministr obrany. Dodal, že jde o armádu z 82. výsadkové divize.

Trump ze všeho obviňuje Írán

Americký prezident Donald Trump prohlásil, že za organizací útoku na americké velvyslanectví v Iráku stojí jistě Írán a ponese za to plnou odpovědnost.

"V současné době Írán zorganizoval útok na velvyslanectví USA v Iráku. Za tento hanebný čin ponese plnou odpovědnost. Také očekáváme, že Irák využije svou vojenskou sílu na ochranu našeho velvyslanectví," uvedl Trump na Twitteru.

Íránský ministr zahraničních věcí označil obvinění ze strany USA za "nesmyslná". Ministr zahraničí Íránu zároveň vyzval Washington, aby na Blízkém východě přestal se svojí destruktivní politikou.


Zdroj: worldbulletin.net

Budvobraze.net
Všechna práva vyhrazena 2020
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma!