Západ posílá válečné lodě do Černého moře, napětí se stupňuje

20.04.2021

Západ posílá válečné lodě do Černého moře, aby zvýšil napětí v tomto regionu, Moskva tento kurs nepodporuje, prohlásil v rozhovoru zdroj na Ministerstvu zahraničí RF.

Zdroj z Ministerstva zahraničí Turecka agentuře dříve potvrdil, že Londýn uvědomil Ankaru o tom, že britská loď propluje Bosporem do Černého moře v prvním květnovém týdnu; list The Times napsal, že se bude jednat o projev solidarity s Ukrajinou. O proplutí Bosporem svých válečných lodí informoval Turecko v minulém týdnu také Washington, pak se ale Pentagon těchto plánů vzdal.

"Všechno se dělá s jediným cílem - zvyšovat nátlak na naši zemi, abychom, jak doufají, pochopili a chovali se tak, jak si přejí a očekávají, abychom projevili větší ústupnost a obavy. Nemůžou ale očekávat, že se jich zalekneme," řekl zdroj.

Podotkl rovněž, že se napětí stupňuje nejen v Černém moři, a dodal přesvědčení, že západní partneři budou plnit konvenci z Montreux.

Tento dokument byl schválen v roce 1936, který potvrzuje pro obchodní lodě svobodu plavby přes průlivy jak v mírové, tak válečné době, ale jsou pro ně stanoveny různé režimy.

Konvence omezuje pobyt válečných lodí v Černém moři nečernomořských států na tři týdny a předpokládá, že se ve vodách může současně pohybovat nejvíce devět lodí o celkovém výtlaku maximálně 30 tisíc tun.

Mluvčí amerického ministerstva zahraničí Ned Price vyjádřil v písemném prohlášení "hluboké znepokojení" nad tímto zákazem a obvinil Rusko z kladení překážek práci ukrajinských přístavů v Azovském moři.

"Toto je jen další příklad nevyprovokované eskalace v pokračující kampani Moskvy na podkopání a destabilizaci Ukrajiny," dodal mluvčí amerického ministerstva.

Znovu zopakoval, že USA jsou znepokojeny zvyšováním počtu ruských vojáků v blízkosti ukrajinských hranic a prohlásil, že takové množství vojáků tam nebylo od roku 2014.

"Zdrženlivost, kterou projevuje i nadále Ukrajina před tváří ruských provokací, je chvályhodná. Vyzýváme Rusko, aby přestalo vyhrožovat lodím v tomto regionu a zastavilo zvyšování sil," prohlásil mluvčí Price.

Podle údajů Úřadu pro navigaci a oceánografii Ministerstva obrany Ruska, který byl zveřejněn 14. dubna, se od 24. dubna až do 31. října pozastavuje uplatnění práva mírového proplutí přes územní výsostní vody Ruské federace cizích válečných lodí a jiných státních lodí ve třech oblastech Černého moře. Dále bylo zdůrazněno, že plánované zavření zóny nebude omezovat plavby přes Kerčský průliv.

Zdroj: snews.com

Budvobraze.net
Všechna práva vyhrazena 2024
Vytvořeno službou Webnode Cookies
Vytvořte si webové stránky zdarma!