Zahájeno trestní řízení ve věci Hamáčkovy cesty do Moskvy

17.05.2021

Národní centrála proti organizovanému zločinu zahájila trestní řízení v případu avizované cesty vicepremiéra Jana Hmáčka (ČSSD) do Moskvy, informovala o tom Česká televize.

Vyšetřování bude probíhat v režimu důvěrné pro podezření z trestného činu ohrožení utajované informace a zneužití pravomocí veřejné osoby.

"Ve věci již byly zahájeny úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání trestných činů 'ohrožení utajované informace' a 'zneužití pravomoci veřejné osoby'. Dozor vykonává Vrchní státní zastupitelství v Praze," uvedl mluvčí NCOZ Jaroslav Ibehej pro server iDNES.cz. Další informace odmítl sdělit, neboť se jedná o neveřejné přípravné řízení. NCOZ se okolnostmi Hamáčkovy cesty začala zabývat z vlastní iniciativy.

Jan Hamáček se 15. dubna setkal s šéfy tajných služeb (kromě BIS), policie, českým velvyslancem v Rusku a nejvyšším státním zástupcem. Server Seznam Zprávy tvrdí, že vicepremiér chtěl v Moskvě vyměnit ututlání vrbětické kauzy za dodávky ruské vakcíny Sputnik V a uspořádání summitu Biden-Putin v Praze. Přítomní mu to ale vymluvili.

Hamáček oznámil, že poletí do Moskvy dne 14. dubna, aby vyjednal dodávky ruské vakcíny proti koronaviru. Poté, co spolu s premiérem Andrejem Babišem 17. dubna obvinili Rusko z výbuchů ve vrbětických muničních skladech, začal tvrdit, že jeho avizovaná cesta byla jen zastíracím manévrem.

Hamáček odmítá, že by chtěl někdy ututlat vrbětickou aféru výměnou za Sputnik V. a na novináře Seznamu podal trestní oznámení. Podle něj se mohli dopustit trestních činů pomluvy či šíření poplašné zprávy.

O Hamáčkovu záměru jet do Moskvy mluvil v neděli i prezident Miloš Zeman v rozhovoru pro rádio Frekvence 1. Odmítl ovšem, že by měl Hamáček v plánu provést výměnný obchod.

"Jan Hamáček naprosto rozumně původně plánoval svou cestu do Ruska s těmito dvěma tématy (Sputnik V a summit Putin-Biden) a zcela rozumně tuto cestu odvolal, když se začalo mluvit o Vrběticích. Jen blázen by tam jel v té době. Ten folklor o zastíracím manévru si mohl odpustit," uvedl prezident.

Hamáčkovým argumentům nevěří opozice, podle které chtěl vicepremiér výměnný obchod skutečně provést, a proto požaduje jeho rezignaci.

Kauza Vrbětice a roztržka s Moskvou

Ke krizi v česko-ruských vztazích došlo poté, co premiér Andrej Babiš a vicepremiér Jan Hamáček oznámili 17. dubna, že za výbuchy ve vrbětických skladech mohou ruští agenti. Moskva svou odpovědnost odmítá.

Rusko a Česká republika si poté vzájemně vyhostily pracovníky velvyslanectví a následně přešly na princip parity. Na konci května na obou zastupitelstvích musí totiž zůstat 7 diplomatů a 25 administrativních a technických pracovníků.

V pátek ruská vláda navíc zařadila Českou republiku spolu se Spojenými státy na seznam nepřátelských zemí.

Zdroj: snews.com

Budvobraze.net
Všechna práva vyhrazena 2020
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma!