Slovenský Směr odmítá restrikce vůči Bělorusku, sankce jsou válka

20.08.2020

Poslanec Národní rady Slovenské Republiky Ľuboš Blaha (Směr-SD) napsal na Facebooku, že měl v plánu natočit video o dění v Bělorusku, ale předběhl ho Robert Fico. "Řekl všechno, co bych řekl já", napsal.

"Ve Směru odmítáme sankce proti Bělorusku - sankce ubližují lidem a nic neřeší. Stejně jako byly a jsou nesmyslné sankce vůči Rusku, stejně tak budou nesmyslné sankce i proti Bělorusku," uvedl.

K tomu ještě zdůraznil, že sankce nejsou nic jiného, než ekonomická válka.

"Nemáme důvod k ekonomické válce proti Rusům ani proti Bělorusům - nic nám neudělali, nenapadli nás, neútočí na nás, budeme to jenom my, kdo se bude chovat agresivně. My nejsme a nechceme být světoví policisté, Bělorusko není členským státem EU a má právo na svou suverenitu!" podotkl poslanec.

Blaha připomněl, že jeho vlast se jako malý stát dokázala v klíčových chvílích vzepřít velmocím.

"Stáhli jsme vojáky z Iráku, neuznali Kosovo, zablokovali migrační kvóty, udržovali dobré vztahy s Ruskou federací a odmítli uznat za venezuelského prezidenta chlapíka, kterého si vybrali ve Washingtonu," poznamenal autor komentáře.

Domnívá se, že za vlády Roberta Fica bylo Slovensko suverénním státem, dnes se mění na filiálku západních mocností.

"Žádáme, aby byla respektována suverenita Běloruska. Pro nás musí být primární mezinárodní právo, a ne ideologická nenávist vůči konkrétním politikům v jiných zemích. Ano, pro Bělorusko si přejeme dialog a smír - rozhodně si však a mluvím za celé Slovensko, nepřejeme žádný Majdan, jako na Ukrajině," pokračuje Blaha.

V této souvislosti dodal, že v situaci kolem Běloruska je daleko více geopolitiky, než nějakých demokratických ideálů.

"Při Majdanu nikdy nejde o občany, ale o zájmy těch nejmocnějších," podotkl.

Na konci komentáře adresoval prosbu na slovenského premiéra. Vyzval Igora Matoviče, aby přestal Bělorusko moralizovat.

"Chlap, který na Slovensku kriminalizuje opozici za jiný názor, oponenty nazývá vulgárními výrazy, politizuje prokuraturu i policii, vyhrožuje soudcům, šíří nenávist vůči svým kritikům a chtěl by špiclovat své občany - tento chlap chce něco vyčítat Lukašenkovi? To je od něj špatný vtip!" napsal Blaha.

"Nechme na Bělorusech, aby si o své budoucnosti rozhodli sami," dodal Blaha.

Zdroj: snews.com

Budvobraze.net
Všechna práva vyhrazena 2023
Vytvořeno službou Webnode Cookies
Vytvořte si webové stránky zdarma!