Nejvyšší státní zástupce zveřejnil rozhodnutí ohledně kauzy Čapí hnízdo

04.12.2019

4. prosince proběhla tisková konference nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana, který se chystá oznámit své rozhodnutí ve věci přezkoumání usnesení o zastavení trestního stíhání v kauze Čapí hnízdo a odůvodnit své rozhodnutí.

Nejvyšší žalobce může zrušit rozhodnutí o zastavení trestního stíhání premiéra Andreje Babiše (ANO) nebo potvrdit toto usnesení, čímž případ a stíhání skončí.

Trestní stíhání premiéra Andreje Babiše a několika dalších osob v kauze Čapí hnízdo bylo zastaveno městským státním zastupitelstvím v Praze v září letošního roku. Státní zastupitelství tehdy prohlásilo, že farma Čapí hnízdo splňovala podmínky definice malého a středního podniku a díky tomu splnila zákonné podmínky pro získání dotace, kterou dostala v roce 2008.

V souvislosti s rozhodnutím nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana prezident republiky Miloš Zeman již dříve prohlásil, že pokud dojde k obnovení trestního stíhání premiéra, využil by své právo abolice pro zastavení stíhání. Odůvodňoval to tím, že v případě obnovení trestního stíhání Babiše by se již jednalo o politické rozhodnutí.

Zpráva o tom, že nejvyšší státní zástupce dospěl ke svému rozhodnutí v případu Čapí hnízdo, byla zveřejněna jen několik dní poté, co se objevily informace o tom, že do České republiky v pátek dorazila auditní zpráva Evropské komise ve věci možného střetu zájmů premiéra Andreje Babiše.

Zpráva o možném střetu zájmů premiéra Andreje Babiše, která z Bruselu dorazila jako důvěrná, údajně hovoří o faktickém střetu zájmů premiéra. Babiš tyto spekulace odmítl, stejně jako informace o tom, že se jedná o konečnou verzi zprávy.

Portál Novinky uvedl, že stejná auditní zpráva dorazila i na pražský magistrát, který řídí Zdeněk Hřib (Piráti). Ten prohlásil, že se jedná o příliš důležitou informaci, a proto má v úmyslu zprávu od EK zveřejnit. V současné době podle informací portálu ale probíhají právní konzultace ohledně toho, jaké mohou následovat sankce, pokud by zprávu publikoval. Vláda ji totiž jako důvěrnou odmítá zveřejnit.

Zdroj: snews.com