Pět zemí EU vyzvalo Izrael, aby upustil od anexe palestinských území

21.05.2020

Čtyři státy, které jsou členskými zeměmi Rady bezpečnosti OSN (Francie, Belgie, Německo, Estonsko), a Polsko, které se k nim připojilo, vyzvaly Izrael, aby upustil od anexe palestinských území.

"S Jeruzalémem jako hlavním městem dvou států může být jediná cesta k zajištění udržitelného míru a stability v regionu," řekl novinářům představitel Belgie Mark Pexton jménem pěti zemí.

Podle něj jsou některé země znepokojeny záměrem Izraele anektovat palestinská území.

"Naléhavě vyzýváme Izrael, aby se zdržel všech jednostranných rozhodnutí, která by vedla k anexi kteréhokoliv, již tak okupovaného, palestinského území a představovala by porušení mezinárodního práva," prohlásil Pexton.

Podle jeho slov si všech pět zemí přeje usnadnit obnovení přímých jednání mezi stranami s cílem vyřešení všech otázek konečného statusu a dosažení udržitelného míru.

"Jsme připraveni okamžitě spolupracovat s novou vládou Izraele a se všemi zainteresovanými stranami," řekl.

Americký prezident Donald Trump 28. ledna představil nový mírový plán, známý jako "dohoda století". Podle tohoho plánu Bílý dům uznává Jeruzalém jako jediné a nedělitelné hlavní město Izraele, což otevírá Izraeli možnost připojit palestinská území na Západním břehu Jordánu a rozšířit svou suverenitu na údolí Jordánu. Plán také navrhuje vytvoření demilitarizovaného palestinského státu, zbaveného kontroly nad svými hranicemi a vzdušným prostorem. Jako budoucí hlavní město Palestiny plán navrhuje vesnici Abu Dis na východním předměstí Jeruzaléma.

Palestinci a řada zemí tento plán nepřijali, protože podle jejich názoru zbavuje Palestince práva na tato území, stanovená rezolucemi OSN. Prezident Palestinské autonomie Mahmúd Abbás rovněž odmítl nový americký plán s tím, že Palestinci trvají na uznání svého státu s hranicemi, tak jak byly vytýčeny v roce 1967, s hlavním městem Jeruzalémem.

Zdroj: worldbulletin.net

Budvobraze.net
Všechna práva vyhrazena 2020
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma!