Německo nepodpoří strategii maximálního nátlaku na Írán, ale uvítá plán pro Perský záliv

03.08.2019

Německý ministr zahraničí Heiko Maas uvítal návrh Velké Británie zajistit doprovod obchodních lodí v Perském zálivu a Hormuzském průlivu, ale dodal, že "politika maximálního nátlaku na Írán, kterou prosazují USA, není pro Berlín tou správnou cestou".

"Naše zapojení musí mít evropskou tvář. Nebudeme účastníky americké strategie maximálního nátlaku," řekl Maas pro německou mediální skupinu Funke.

Zároveň poznamenal, že Německo se společně s Británií zapojí do účasti na námořní misi, týkající se případných doprovodů obchodních lodí v Perském zálivu a Hormuzském průlivu.

Uvedl, že německé úřady jsou v kontaktu s novou britskou vládou, zejména za účelem zjistit její postoje.

"Plány jsou stále v počáteční fázi," dodal s tím, že zaprvé je třeba projednat politické a právní otázky, tykající se mise.

Podle Maase je zajištění bezpečnosti v oblasti průlivu v zájmu evropských států, a Berlín spolu s Londýnem a Paříží projednává možnosti, jak spojit regionální mocnosti v otázce námořní bezpečnosti.

"Stále ještě musíme překonat diplomatické potíže, které vyžadují dialog a diskusi o společných pravidlech, abychom se vyhnuli nechtěným eskalacím," uvedl Maas.

Po růstu napětí ve vztazích mezi Británii a Íránem, kdy země navzájem zadržovaly ropné tankery (k poslednímu incidentu došlo 19. července, kdy Íránské revoluční gardy zadržely britský tanker Stena Impero), Londýn navrhl plán na zajištění bezpečnosti plavby obchodních lodí přes Hormuzský průliv. Mise by měla být pod vedením Evropské unie. Svou podporu vyjádřily Dánsko, Francie a Itálie.

Zdroj: khaama.com