Německo ocenilo možnost použití ruské vakcíny Sputnik V

15.02.2021

Poté, co byla ruská vakcína proti koronaviru Sputnik V schválena Evropskou lékařskou agenturou (EMA) a Evropskou komisí, lze ji "použít v Německu a dalších zemích EU". Na brífinku v Berlíně to prohlásil mluvčí německé vlády Steffen Seibert.

"Německá vláda věří, že bezpečná a účinná vakcína by měla být vítána, bez ohledu na to, v jakých laboratořích ... byla vytvořena. Podmínkou je však celoevropská certifikace EMA a schválení Evropské komise pro celoevropské použití," dodal k věci Seibert.

"Pokud ruská vakcína ... půjde touto cestou a předloží veškerou dokumentaci, která prokáže její účinnost a bezpečnost, pak může být použita v Německu a dalších zemích EU," poznamenal mluvčí německé vlády.

ČT má však jiný názor

Moderátorka České televize Nora Fridrichová označila 14. února v upoutávce pořadu 168 hodin ruskou vakcínu Sputnik V za "nový hit ruské propagandy".

"Nestranná" a vševědoucí Nora Fridrichová mluvila o vakcíně Sputnik V jako o "kontroverzní vakcíně", která se stala nástrojem propagandy a politického vlivu.

Dále uvedla: "Co na tom, že ruský režim nemá dost vakcín ani pro vlastní obyvatelstvo, pro propagandistický příběh to je jen drobný detail." Své tvrzení však nedokázala ničím potvrdit.

Na rozdíl od názorů ČT Maďarsko již začalo očkovat

V sobotu 13. ledna se objevily informace o tom, že Maďarsko již zahájilo očkování ruskou vakcínou Sputnik V. Informaci o tom zveřejnil portál Daily News Hungary s odvoláním na maďarský vládní portál, který se věnuje problematice šíření covidu.

Maďarsko již dříve schválilo k použití vakcíny AstraZeneca a Sputnik V. Maďarský ministr zahraničí Péter Szijjártó později uvedl, že jeho země s Ruskem uzavřela dohodu na dodávky ruské vakcíny proti covidu-19.

Maďarský národní ústav farmakologie a výživy na konci ledna schválil také vakcínu od čínské společnosti Sinopharm. V Maďarsku se očkuje také vakcínami od společnosti Pfizer a Moderna, které byly schváleny na úrovni Evropské unie.

První injekce s očkovací látkou Sputnik V maďarští lékaři aplikovali ve čtvrtek.

Ruská vakcína proti covidu-19

11. srpna 2020 Rusko jako první země na světě zaregistrovalo vakcínu proti covidu-19, vyvinutou v Ústavu epidemiologického a mikrobiologického výzkumu Nikolaje Gamaleji ve spolupráci s Ruským fondem přímých investic a Ministerstvem obrany. Vakcína dostala název Sputnik V.

Podle informací ze Státního rejstříku léčiv se přípravek vyrábí v podobě roztoku pro nitrosvalovou aplikaci. Očkování se plánuje provádět ve dvou etapách: nejdříve složkou I a o tři týdny později složkou II.

Jak oznámilo ruské ministerstvo zdravotnictví, toto dvojnásobné schéma umožní vytvořit dlouhodobou imunitu údajně až na dva roky.

Vakcína Sputnik V již byla schválena ve více než 20 zemích. Podle údajů Ruského fondu přímých investic se ruská vakcína řadí mezi první trojku světových vakcín proti covidu-19 co do počtu potvrzených schválení státními regulátory.

Zdroj: snews.com

Budvobraze.net
Všechna práva vyhrazena 2024
Vytvořeno službou Webnode Cookies
Vytvořte si webové stránky zdarma!