Německo odmítá Lukašenkovo tvrzení o zfalšování údajů o „otravě“ Navalného

05.09.2020

Prohlášení běloruského prezidenta Alexandra Lukašenka o zfalšování údajů o "otravě" Navalného "samozřejmě není pravdivé", uvedlo tiskové oddělení vládního kabinetu Německa.

Prezident Běloruska Alexandr Lukašenko informoval ruského premiéra Michaila Mišustina o zachycení rozhovoru mezi Varšavou a Berlínem o tom, že prohlášení německé kancléřky Angely Merkelové o "otravě" Navalného jsou zfalšovaná. Lukašenko také slíbil, že záznam předá ruským tajným službám.

"Samozřejmě tvrzení pana Lukašenka neodpovídá skutečnosti, uvedla německá kancléřka a spolu s ministrem zahraničních věcí a ministrem obrany vyjádřili svůj odlišný názor na nové okolnosti v případu o otravě Navalného. Není k tomu co dodat," oznámil vládní kabinet.

Údajná otrava

Německá vláda učinila ve středu prohlášení, že odborníci z laboratoře Bundeswehru zjistili, že Navalnyj, který je na léčení v Berlíně, byl "otráven" substancí ze skupiny jedovatých bojových látek Novičok. Tiskový mluvčí ruského prezidenta Dmitrij Peskov v rozhovoru prohlásil, že Berlín se ani neobtěžoval informovat Moskvu o svých zjištěních ohledně "otravy" Navalného látkou Novičok.

Ministerstvo zahraničí RF se vyjádřilo k prohlášení německé vlády a poznamenalo, že ruská strana čeká na odpověď Německa na žádost ruské generální prokuratury ohledně stavu Navalného.

Kancléřka Angela Merkelová ve spojitosti s aférou Navalného  prohlásila, že plynovod Severní proud 2 musí být dokončen, a že tuto otázku není vhodné dávat do souvislosti s kauzou.

Velvyslanec RF v SRN Sergej Něčajev navštívil ve středu německé ministerstvo zahraničí v souvislosti s novými okolnostmi v případu Navalného. Ruské velvyslanectví sdělilo, že Něčajev byl "o obsahu prohlášení spolkové vlády informován, ale žádné oficiální prohlášení nebo fakta mu předána nebyla".

Vedení berlínské kliniky Charite, kde se Navalnyj léčil, dnes řekli, že jeho zdravotní stav je vážný, a že je napojen na plicní ventilaci a jeho léčba bude dlouhá.

Musíme ještě zmínit, že primář omské nemocnice Alexandr Murachovskij, kde byl Navalnyj léčen, poznamenal, že s diagnózou "otravy" se pracovalo jako s hlavní příčinou přijetí pacienta, ale laboratorní testy ji nepotvrdily. V otevřeném dopise pak omští lékaři vyjádřili názor, že se je "snaží někdo očernit".

Zdroj: middleeasteye.net

Budvobraze.net
Všechna práva vyhrazena 2023
Vytvořeno službou Webnode Cookies
Vytvořte si webové stránky zdarma!