Německo odmítlo výzvu USA k nasazení pozemních vojsk v Sýrii

24.07.2019

Německá vláda odmítla výzvu Washingtonu vyslat pozemní jednotky do Sýrie a uvedla, že takový krok neodpovídá přijaté strategii boje proti teroristické skupině Islámský stát.

"Když říkám, že vláda předpokládá, že se bude držet současných opatření v koalici proti Islámskému státu (Daeš), nezahrnuje to žádné pozemní jednotky, jak je dobře známo," uvedl mluvčí vlády Steffen Seibert.

Mluvčí dále připomněl, že Německo už dávno učinilo "významné kroky, uznávané mezinárodním společenstvím", ohledně boje proti Islámskému státu v Sýrii, a dodal, že vláda projednává s Washingtonem budoucnost zapojení země do koalice proti Daeš.

Mluvčí uvedl prohlášení v reakci na oficiální žádost zvláštního velvyslance pro Sýrii Jamese Jeffreyho, kdy Washington vyzval Berlín, aby vyslal pozemní jednotky do státu na Blízkém východě a částečně tak nahradil americké síly. Podle Jeffreyho by tím německá vojska pomohla americkým spojencům a poskytla by technickou podporu kurdským silám, bojujícím proti zbytkům teroristické skupiny Islámský stát.

Zvláštní vyslanec požádal zejména Německo o nasazení vojenských školitelů, logistických specialistů a techniků na pomoc syrským demokratickým silám pod vedením Kurdů. V současné době Německo poskytuje průzkumné letouny, letadla a vojenské trenažéry umístěné v Iráku jako součást svých závazků vůči koalici západoevropských států proti Islámskému státu.

Mandát německých sil na operaci v Sýrii vyprší 31. října, ale může být prodloužen parlamentním rozhodnutím. Během nedávné návštěvy Iráku prohlásil německý ministr zahraničí Heiko Maase, že vláda je ochotna tento mandát prodloužit, ale konečné slovo bude mít v této věci zákonodárný orgán země.

Zároveň USA tlačí na Berlín, aby rozšířil vojenskou přítomnost v Sýrii, a aby čelil opozici německé sociální demokratické strany, která je členem vládní koalice, ochotné ukončit vojenskou operaci v této arabské republice.

Islámský stát (také známý jako ISIS/ISIL/IS/Daeš) je teroristická organizace, která je v Rusku zakázaná.

Zdroj: worldbulletin.net