Německo bude reagovat na nové sankce USA proti plynovodu Severní proud 2

26.06.2020

Německé úřady připravují odvetná opatření, pokud Bílý dům zavede dodatečné sankce proti plynovodu Severní proud 2, informovala agentura Bloomberg s odkazem na vládní zdroje v Berlíně.

V interním dokumentu německého ministerstva ekonomiky se uvádí, že nové sankce USA se mohou dotknout značného počtu evropských společností, bank a také vládních organizací. Jak uvádí agentura, vláda Angely Merkelové projednává plán protiakcí Evropské unie.

Návrh zákona o nových sankcích USA

Americkému Senátu byl předložen návrh zákona o nových sankcích proti plynovodu Severní proud 2. Má jít o sankce proti společnostem, které poskytují různé služby a pojištění pro lodě, které se jakkoliv účastní výstavby plynovodu. Dokument podpořilo pět senátorů za obě strany, včetně vlivného senátora za Texas Teda Cruze.

Sankce mohou být uvaleny také na firmy, které provádějí zkoušky, inspekce a certifikaci účastníků výstavby.

Agentura Bloomberg již dříve oznámila s odvoláním na tento dokument a senátora Cruze, že každý, kdo se účastní realizace projektu, narazí okamžitě na vážná omezení.

Plynovod Severní proud 2

Projekt Severní proud 2 předpokládá položení dvou větví plynovodu o celkové kapacitě 55 miliard kubíků plynu ročně od pobřeží Ruska přes Baltské moře do Německa.

Proti projektu se postavilo několik států, zejména Ukrajina, Litva, Lotyšsko, Polsko a USA. Obavy Kyjeva jsou spojené se ztrátou příjmů z tranzitu ruského plynu, Washington má zájem na prosazování vlastního LNG na evropském trhu. Pobaltské země a Polsko považují projekt za "politicky motivovaný".

Rusko, Německo a Rakousko však opakovaně zdůrazňovaly, že Severní proud 2 je výhradně komerční projekt, který má za cíl posílit energetickou bezpečnost evropských států.

Zdroj: snews.com

Budvobraze.net
Všechna práva vyhrazena 2023
Vytvořeno službou Webnode Cookies
Vytvořte si webové stránky zdarma!