Německo se odmítá účastnit amerických vojenských operací v rámci NATO

23.08.2019

Ve vztazích mezi Berlínem a Washingtonem docházelo již dříve k různým neshodám, uvedl deník Der Spiegel, avšak právě za prezidentování Donalda Trumpa Německo odmítá účast na jakýchkoli vojenských operacích, navržených USA.

Problém spočívá v tom, že Německo nemá na podobné vojenské "dobrodružství" dost vojenských sil a techniky.

Například za prezidentování Baracka Obamy vypukl skandál, když vyšlo najevo odposlouchávání telefonů německých občanů (včetně samotné Angely Merkelové). Berlín navíc nesouhlasil s tvrdými zákroky Obamy vůči Rusku, a také měl rozpory s americkým prezidentem ohledně obchodní smlouvy TTIP. Nehledě na tyto neshody byli němečtí zastánci transatlantického svazku vždy přesvědčeni, že se Německo nevzdá účasti ve vojenských operacích pod velením USA.

Dnes je ale situace jiná. Dokonce i nejzatvrzelejší zastánci osy Berlín-Washington jsou proti účasti Bundeswehru ve vojenské misi pod vedením USA, která je zaměřená na obranu obchodních tras v Hormuzském průlivu.

"Pokud se Německo nebo EU zúčastní této americké operace, vysloví tím podporu politiky Washingtonu v tomto regionu," prohlásil bývalý ministr zahraničí Německa Sigmar Gabriel. Poslanec za CDU Roderich Kisewetter poznamenal, že americká operace byla podniknuta kvůli odstoupení USA od íránské jaderné dohody, a proto by nebylo správné, aby ji Německo podpořilo.

Der Spiegel připomíná, že nejde o první demarši Berlína vůči Washingtonu: V roce 2003 například Německo odmítlo účast ve válce proti Iráku. Tehdy se jednalo o strategii typu "nebudeme se účastnit všeho, co požadujete".

Kdo nyní nahradí USA jako hlavního spojence Německa? S Velkou Británií se zatím počítat nedá, s ohledem na to, že za Borise Johnsona bude politika Londýna následovat politiku Washingtonu. Pokud jde o Francii, Německo si dosud není jisté.

Zdroj: en.abna24.com