Německo se vyjádřilo k novým sankcím ze strany USA proti plynovodu Nord Stream 2

19.01.2021

Německé úřady jsou znepokojeny rozhodnutím USA o zavedení sankcí vůči ruské lodi Fortuna, pověřené k pokračování pokládky potrubí při stavbě plynovodu Nord Stream 2.

"S lítostí to bereme na vědomí," uvedla pro německou agenturu DPA mluvčí německého ministerstva ekonomiky.

Agentura dodává, že americké velvyslanectví v Berlíně v pondělí informovalo německou vládu o plánech na zavedení dalších omezujících opatření.

"Jakmile se na obzoru objeví nějaký nový náznak možnosti na dokončení stavby plynovodu Nord Stream 2, USA okamžitě zavádí další a další sankční opatření na znemožnění dostavby", uvádí dále agentura.

Již dříve noviny Handelsblatt informovaly, že Washington plánuje zavést sankce proti lodi Fortuna a společnosti KVT-Rus, která je vlastníkem lodi. Podle informací listu americké orgány také varovaly další evropské partnery projektu o svém rozhodnutí ohledně sankcí na základě CAATSA (Zákon o boji proti protivníkům USA prostřednictvím sankcí). Německé úřady tato opatření považují za nezákonná.

Plynovod Nord Stream 2

Nord Stream 2 je výstavba dvou linek plynovodu s celkovou kapacitou 55 miliard krychlových metrů plynu ročně od ruského pobřeží přes Baltské moře do Německa. Plynovod bude rovněž procházet územními nebo výlučnými ekonomickými zónami Finska, Švédska a Dánska.

Proti projektu se aktivně staví Spojené státy americké, které chtějí za každou cenu prosadit svůj zkapalněný zemní plyn do EU, dále Ukrajina a řada evropských zemí, počínaje Polskem, Lotyšskem a Litvou. USA v prosinci 2019 rozšířily sankce proti plynovodu, v důsledku čehož byla švýcarská společnost Allseas nucena zastavit pokládku potrubí.

Práce se opět rozběhly až po roce. V prosinci 2020 loď Fortuna položila 2,6 km potrubí ve vodách Německa. Podle informací Nord Stream 2 AG chybí položit asi 148 kilometrů plynovodu z celkové délky 2 460 km obou jeho větví. Ve vodách Dánska zbývá položit 120 kilometrů a asi 28 kilometrů ve vodách Německa.

Projekt realizuje společnost Nord Stream 2 AG s jediným akcionářem - společností Gazprom a evropskými partnery - Royal Dutch Shell, OMV, Engie, Uniper a Wintershall, kteří financovali polovinu stavby, každý až do výše 950 milionů eur.

1. ledna americký Senát odhlasoval obranný rozpočet na rok 2021, čímž přehlasoval veto zákona prezidenta Donalda Trumpa. Rozpočet na obranu rovněž počítá s rozšířením sankcí proti plynovodu Nord Stream 2. Dokument se vztahuje především na organizace, které poskytovaly testovací, inspekční nebo certifikační služby. 

Norská společnost DNV GL kvůli strachu z USA oznámila, že ukončí veškeré činnosti, týkající se kontroly plynovodu a nebude jej moci certifikovat.

Zdroj: worldbulletin.net

Budvobraze.net
Všechna práva vyhrazena 2024
Vytvořeno službou Webnode Cookies
Vytvořte si webové stránky zdarma!