Německo vyzvalo USA, aby nezaváděly sankce proti Severnímu proudu 2

14.12.2019

Německo vyzvalo Senát USA, aby neschvaloval rozpočet, ve kterém jsou zahrnuty sankce proti projektu plynovodu Severní proud 2. Berlín o této záležitosti intenzivně komunikuje s Washingtonem, oznámil německý ministr zahraničí Heiko Maas.

Sněmovna reprezentantů Kongresu USA již dříve schválila obranný rozpočet na rok 2020, který byl zkoordinován se Senátem. Počítá se v něm také s prostředky na "odpor Rusku" v různých oblastech, mj. i se sankcemi kvůli výstavbě plynovodů Severní proud 2 a Turecký proud. Nyní má tento dokument schválit Senát a prezident.

"Vyzýváme Senát, aby s rozhodnutím Sněmovny reprezentantů nesouhlasil," citoval německého ministra deník Handelsblatt.

Heiko Maas řekl, že i nadále doufá, že se realizaci tohoto rozhodnutí dá ještě zabránit.

"Považujeme to za nepřijatelné, protože je to pokus o ovlivnění svrchovaného rozhodnutí Evropy. Je zvláštní, že musíme s Američany jednat o naší energetické soběstačnosti, protože nemáme zájem nakupovat jejich předražený břidlicový plyn," dodal Maas.

Ministerstvo ekonomiky Německa sankce neschvaluje, uvedlo svou lítost nad záměrem USA zavést sankce vůči ruským plynovodům Severní proud 2 a Turecký proud.

Rána zasazená spotřebitelům v EU

Představitelé německého byznysu také ostře kritizovali plány Washingtonu.

"Nové americké sankce nejsou ani tak zaměřeny proti Rusku, jako spíše proti německým a evropským spotřebitelům," řekl Matthias Schepp, předseda německo-ruské zahraničně-obchodní komory.

Východní výbor německé ekonomiky (OAOEV), jenž sdružuje podniky, které chtějí podnikat na východoevropských trzích, označil plány USA na zavedení sankcí proti ruskému plynovodu Severní proud 2 za útok na evropskou svrchovanost a za nepřijatelné zasahování do nezávislé energetické politiky Evropy.

"Realizace těchto rozhodnutí, zaměřených bezprostředně proti evropským společnostem, značně zkomplikuje transatlantické vztahy. Poškodí kromě toho i pokračující úsilí EU v otázce uzavření nové dohody o tranzitu plynu mezi Ruskem a Ukrajinou," prohlásil předseda této organizace Oliver Hermes.

Hermes rovněž vyzval EU, aby čelila pokusům USA vnucovat nepoctivým způsobem dodávky jejich zkapalněného plynu. Evropa je ochotna tento druh paliva také kupovat, ale jen na základě spravedlivé konkurence, zdůraznil šéf organizace.

Zdroj: worldbulletin.net

Budvobraze.net
Všechna práva vyhrazena 2020
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma!