Německo označilo hrozby USA za vyhlášení ekonomické války
Poslanec Německého spolkového sněmu za stranu Svaz 90/Zelení a bývalý ministr životního prostředí Jürgen Trittin označil dopis amerických senátorů s hrozbami o zavedení sankcí vůči německému přístavu kvůli plynovodu Severní proud 2 za vyhlášení ekonomické války. Prohlásil to v rozhovoru pro agenturu DPA.
V dopise, adresovaném operátorovi přístavu v německém Sassnitzu, tři američtí senátoři žádají, aby byly zastaveny práce, související s výstavbou plynovodu Severní proud 2. V opačném případě hrozí, že na přístav budou uvaleny sankce, které povedou k jeho "finančnímu krachu".
"Zasahování do svrchovanosti Německa a Evropské unie dosáhlo bezprecedentního stupně arogance a agresivity, což nelze nechat bez odpovědi," prohlásil Trittin. Společnosti, které se projektu účastní, potřebují podle jeho slov ochranu před "washingtonskými metodami Divokého západu".
Poslanec vyzval Německo a EU, aby daly USA rozhodnou odpověď - podle jeho slov by to mohla být opatření proti americkému břidlicovému plynu.
Připomenul, že Sassnitz se nachází ve volebním okruhu kancléřky Angely Merkelové, a položil si otázku, jak by mohla zaměstnancům přístavu odůvodnit svou "pokračující nečinnost".
Severní proud 2
Severní proud 2 předpokládá položení dvou linek plynovodu o celkové kapacitě 55 miliard kubíků plynu ročně od pobřeží Ruska přes Baltské moře do Německa.
Berlín a Vídeň tento projekt podporují, protože mají zájem na spolehlivých dodávkách paliva. Výstavbu podporuje také Norsko, kterému patří 30 procent akcií společnosti Kvaerner - jednoho z dodavatelů projektu.
Proti výstavbě plynovodu je Ukrajina, která se obává, že přijde o zisky z tranzitu ruského plynu, dále pak Polsko, Lotyšsko a Litva, které plynovod pokládají za politický projekt, a také USA, které aktivně prosazují prodej svého zkapalněného plynu v EU.
Koncem minulého roku navíc USA přijaly obranný rozpočet, podle kterého budou ukládány sankce proti společnostem, které se výstavby plynovodu účastní. V důsledku tohoto opatření švýcarská společnost Allseas, která kladla potrubí na mořské dno, ihned zastavila práci. Gazprom prohlásil, že je schopen dokončit výstavbu samostatně.
Zdroj: worldbulletin.net