Německo obnovilo stavbu plynovodu Nord Stream 2

01.12.2020

Klaus Ernst, předseda výboru Německého spolkového sněmu pro ekonomiku a energii, zareagoval na nedávnou zprávu společnosti Nord Stream 2 AG o tom, že pokládka potrubí bude ještě do konce letošního roku obnovena.

"Vítám skutečnost, že výstavba plynovodu Nord Stream 2 bude pokračovat," stojí v prohlášení K. Ernsta, zveřejněném na jeho webových stránkách.

Jedním z hlavních důvodů, proč k obnovení stavby přece jen došlo, je podle něj to, že většina společností, zapojených do tohoto projektu, se nenechala zastrašit vyhrůžkami ze strany USA.

"Přesto některé hrozby amerických sankcí opravdu fungují, jak je patrné z reakce certifikovaného orgánu DNV GL," dodal Ernst a zdůraznil, že "EU potřebuje účinnější nástroje k úspěšné obraně proti výhružkám a zásahům USA do naší energetické politiky".

Klaus Ernst, předseda výboru Německého spolkového sněmu pro ekonomiku a energii, rovněž poznamenal, že Německo plynovod Nord Stream 2 velmi nutně potřebuje.

"Odstoupení od projektu by vedlo ke zvýšení cen plynu a navýšení dovozu drahého amerického zkapalněného zemního plynu, vyrobeného metodou frakování, která je škodlivá pro životní prostředí," uvedl Ernst a dodal, že "pokud nebude dokončena stavba Nord Stream 2, určitě by k tomu došlo". 

Plynovod Nord Stream 2

Plynovod Nord Stream 2 je výstavba dvou linek plynovodu o celkové kapacitě 55 miliard kubických metrů plynu ročně, proudících od ruského pobřeží přes Baltské moře do Německa. Proti projektu aktivně vystupují USA, které prosazují dodávat do zemí EU vlastní zkapalněný zemní plyn, a také Ukrajina a řada evropských zemí, které podporují USA. Spojené státy loni v prosinci vyhlásily sankce proti projektu a pod pohrůžkou sankcí informovaly společnosti, které se pokládky potrubí účastní, aby okamžitě zastavily svoji účast. Některé společnosti skutečně účast okamžitě pozastavily.

USA později sankce rozšířily i na společnosti, které poskytují služby, zařízení anebo financování modernizace nebo vybavení lodí, pracujících na projektu.

Plynovod Nord Stream 2 buduje společnost Nord Stream 2 AG s jediným akcionářem, společností Gazprom. Evropští partneři, jako je Royal Dutch, Shell, OMV, Engie, Uniper a Wintershall financují projekt z 50 %, což činí 950 milionů eur na každého. V současné době se pracuje na dostavbě plynovodu, jehož budování bylo po zavedení amerických sankcí zastaveno.

Zdroj: worldbulletin.net

Budvobraze.net
Všechna práva vyhrazena 2024
Vytvořeno službou Webnode Cookies
Vytvořte si webové stránky zdarma!