Nepokoje v Bělehradu byly označeny za pokus o rozpoutání občanské války

09.07.2020

Srbským hlavním městem otřásají v posledních dnech nepokoje kvůli novým vládním protikoronavirovým opatřením. Ministr obrany Aleksandar Vulin označil tyto nepokoje za "pokus o rozpoutání občanské války".

"Zažíváme velké násilí v ulicích, je to pokus o státní převrat, násilné uchvácení moci, pokus o rozpoutání občanské války. Jinak se to nedá nazvat, ani vysvětlit. Neexistují žádné příčiny pro podpálení budovy Skupštiny (parlamentu), radnice Nového Sadu, útoků na policii, bití lidí na ulicích, ohrožení jejich životů a majetku," řekl srbský ministr.

Podle jeho názoru ti, kteří se pokoušejí o státní převrat, "to dělají z nenávisti vůči prezidentu Aleksandaru Vučićovi, vůči každému členu jeho rodiny, vůči těm, kteří sdílí jeho politiku," dodal ministr obrany Aleksandar Vulin.

Protestní akce začaly v Srbsku 7. července. Lidé, nespokojení s epidemiologickou situací a s akcemi úřadů v boji s koronavirem, přišli k parlamentní budově v Bělehradu poté, co prezident Aleksandar Vučić oznámil zákaz vycházení od pátku do pondělí kvůli růstu počtu lidí, nakažených nemocí covid-19.

Začaly střety s policií, ve kterých utrpělo zranění asi 43 policistů, bylo zapáleno pět služebních aut. Zranění utrpělo více než 20 občanů a zadrženo bylo 24 extrémně nebezpečných demonstrantů.

Vučić nazval noční nepokoje v hlavním městě nejhrubším politickým násilím za několik posledních let a poukázal na účast ultrapravicových extremistů, kriminálníků a tajných služeb sousedních zemí. Škody, způsobené městu v první den, byly odhadnuty na 127 tisíc eur.

Demonstrace pokračovaly také ve středu. Protestující zaútočili na kanceláře vládnoucí Srbské pokrokové strany a na novináře. Žádali poskytnutí přesných dat o obětech covidu-19 a kritizovali redakční politiku národního rozhlasu a televize, které podle jejich názoru neinformují o akcích opozice objektivně. Protestní akce se také přenesly do jiných srbských měst.

Zdroj: worldbulletin.net

Budvobraze.net
Všechna práva vyhrazena 2020
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma!