Ondráček: Nesouhlasím s vměšováním do záležitostí Běloruska 

17.08.2020

Poslanec Zdeněk Ondráček sdílel na svém facebookovém profilu příspěvek, v němž se vyjádřil nejen k protestům v Bělorusku, ale také k postoji českého premiéra Andreje Babiše. V souvislosti s tím srovnal, jak to vypadalo, když se demonstrovalo v Česku. Na co všechno Ondráček poukázal?

Hned v úvodu příspěvku dal Ondráček jasně najevo, že se mu nelíbí, jak Babiš v otázce Běloruska jedná. Podle něj se premiér tímto chováním vměšuje do záležitostí cizího státu.

"Přátelé, zásadně nesouhlasím s Babišem a tím, jak se vměšujeme do záležitosti Běloruska," napsal.

V další části příspěvku pokračoval výčtem výtek, které vůči naší vládě v čele s Babišem má.

"Financujete politické neziskovky, ale třeba na léčbu našich pacientů peníze nemáte. Kecáte o policejní brutalitě v Bělorusku, ale ta v Katalánsku ve Francii a nedávno v USA nikomu nevadila. Když v Bělorusku demonstruje 200 tisíc lidí, je to podle vás důvod ke svržení Lukašenka, ale když v Praze demonstrovalo 300 tisíc lidí a žádali pád vlády, zůstalo to bez reakce," napsal a dodal: "Vlastně reakce nějaká byla: Nikdy neodstoupím, nikdy! Ať si to všichni zapamatují! Takže premiére Babiši, věnujte se domácí politice, problémů tu máme více než dost!"

Takto rozhořčeně Ondráček reagoval na svém profilu, reakce se objevily i v komentářích, kde mu mnozí dávali za pravdu. 

"Babiš měl odstoupit ihned, když proti němu demonstrovalo ještě větší procento obyvatel, než v Bělorusku proti Lukašenkovi," napsal další uživatel.

Jiní se vyslovili, že by "Babiš neměl kecat do věcí, kterým absolutně nerozumí".

Další pak poukazovali na informace, které se začaly objevovat v souvislosti s Běloruskem a s financováním neziskových organizací.

"Opět jsem se zastyděla za naši vládu po přiznání Hamáčka, že naše vládní neziskovky vykonaly dobrou práci v Bělorusku. Téměř jako památné humanitární bombardování," dodala jedna uživatelka.

Financování z ČR

Také poslankyně za hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) Karla Maříková na Facebooku uvedla, že už ví, "odkud vítr vane", pokud jde o protesty v Bělorusku. Přišla totiž na zajímavé zjištění.

"Neziskovka Občanské Bělorusko měla v roce 2019 příjmy 5,529 mil Kč. Jen MZV ČR jim zaslalo 4,485 mil. Kč. Už víme, odkud vítr vane," napsala politička.

Do komentářů následně připojila odkaz na Výroční zprávu za rok 2019, v níž lze ve Výnosech za rok 2019 najít kolonku "Dotace MZV - 4 485 000 Kč". V komentářích pod příspěvkem političky se pak rozjela diskuze, v níž někteří psali, proč "platíme v jiných státech Majdany" a další se ptali, "co má v ČR co dělat nějaká neziskovka pro Bělorusko".

Připomeňme, že se objevily informace o tom, že šéf české diplomacie Tomáš Petříček uvolnil 45 milionů na podporu "vzbouřenců" v Bělorusku. S takovou informací přišel bezpečnostní analytik Jaroslav Štefec, který požadoval po ministrovi zahraničí vysvětlení.

"Zajímalo by mě, jak Petříček hodlá vysvětlit fakt, že uvolnil 45 milionů na podporu vzbouřenců v suverénním Bělorusku, zatímco francouzské Žluté vesty, Katalánci ve Španělsku nebo hnutí BLM v USA přišly zkrátka," napsal Štefec.

V komentářích pak dotyčný ještě uvedl, že "prvních 20 miliónů uvolnilo české MZV na podporu běloruské opozice už v roce 2006. A pak už částky jen rostly."

Situace v Bělorusku

V neděli 9. srpna v Bělorusku proběhly prezidentské volby. Podle informací Ústřední volební komise v nich zvítězil Alexandr Lukašenko, který řídí zemi už přes 26 let. Lukašenko získal 80,08 % hlasů. Druhé místo obsadila Světlana Tichanovská s 10,09 %.

Uveďme, že z demonstrací, zaměřených proti výsledkům prezidentských voleb, běloruský prezident Alexandr Lukašenko, který suverénně obhájil svůj mandát, obvinil Českou republiku, Polsko a Velkou Británii.

Zdroj: snews.com