Česká fotbalová reprezentace poklekla na podporu Black Lives Matter, sklidila kritiku

15.10.2020

Česká fotbalová reprezentace se ve středu v Glasgow utkala se Skotskem. Domácí tým otevřel skóre již v šesté minutě a tím rozhodl o výhře 1:0. Čeští fotbalisté své fanoušky rozčarovali nejen prohrou a "jalovým" výkonem, ale někomu se také nelíbil jejich nápad pokleknout společně se Skoty na podporu hnutí Black Lives Matter.

"Až bude fotbal zase normální sport a přestanou do něj strkat tuhle úchylnou politiku poklekávání na  hvizd rozhodčího, dejte mi vědět. Dík. Výměnu nádherných dresů nároďáku v národních barvách se státním znakem za zelené žabáky jsem ještě skousnul, ale tohle už ne," reagoval na sociální síti politik František Matějka.

Ostře se k věci vyjádřil také poslanec za SPD Jaroslav Foldyna. Tweetoval: "Skotsko - Česko: oba týmy klečely na podporu Black Lives Matter BLM! Hnus!" 

K negativním vzkazům se připojil i novinář Matyáš Zrno: "Naši hráči asi klečí, aby odprosili za náš podíl na mezinárodním obchodu s otroky, kterého se účastnili jejich pra-pra-pra-pra-pra předci, když si u Žida koupili kafe."

Nepochopitelné kroky českých fotbalistů vyjadřovali na sociálních sítích i další uživatelé. Všichni se shodli na tom, aby se politika "netahala do sportu". 

Slovenská reprezentace také podpořila hnutí BLM

Připomeňme, že před několika dny sklidila stejnou kritiku i fotbalová reprezentace Slovenské republiky. Ta před začátkem utkání s Irskem také poklekla na podporu BLM. K věci se tehdy vyjádřil i předseda Národní rady SR Boris Kollár, který sportovcům vytkl, že podpořili hnutí, které dle něj stojí za rasovými nepokoji a vyrabovanými obchody v USA.

"Pokud se tedy fotbalisté chtějí plést do politiky, tak mohli podobné gesto udělat tehdy, když zabili našeho občana v Belgii. Tehdy by to dávalo nějaký smysl," dodával politik.

Black Lives Matter

Hnutí Black Lives Matter zaznamenalo nárůst podpory po smrti 46letého černocha George Floyda, který zemřel při zadržení policií. V reakci na to vypukly obrovské protesty v celých Spojených státech, a dokonce i mimo ně, požadující sociální a rasovou spravedlnost. V některých státech nepokoje vyústily v "pogromy", loupeže, střelbu a žhářství. Spolu s protesty začalo po celém území USA hromadné odstraňování pomníků Jižanů z dob války Severu proti Jihu.

Zdroj: snews.com