New York Times uvedl, proč Trump odvolal útok na Írán

18.07.2019

Několik generálů a diplomatů doporučilo prezidentu Trumpovi, aby upustil od leteckého útoku na Írán, který chtěla země uskutečnit v reakci na sestřelený americký dron.

Prezident USA odvolal útok deset minut před jeho provedením, údajně na základě doporučení jedné nepovolané osoby - oblíbeného televizního moderátora Tuckera Carlsona z Fox News, informoval deník New York Times.

Deník také uvedl, že myšlenku zaútočit na Írán okamžitě podpořil poradce amerického prezidenta pro národní bezpečnost John Bolton.

Moderátor a komentátor Fox News však Donaldu Trumpovi řekl, že "reagovat na zatím neprokázané provokace Teheránu za použití síly by bylo šílenství". Jak uvedl Carlson, poradce Bolton nemá na srdci prezidentovy nejlepší zájmy. Dodal také, že pokud Trump na Írán zaútočí, pak se "může rozloučit s tím, že by byl v roce 2020 opět zvolen americkým prezidentem".

Tucker Carlson mimo jiné patří mezi lidi, kteří věří, že útok na Írán "by mohl snadno vyeskalovat do plnohodnotné války", a že zvítězit by pro Spojené státy bylo velmi obtížné.

"Stejní lidé, kteří nás před šestnácti lety donutili zaútočit na Irák, požadují novou válku, tentokrát s Íránem. Zdá se, že prezident je k této věci skeptický - velmi skeptický," uvedl později Carlson a Trumpa za jeho konečné rozhodnutí pochválil.

Zdroj: worldbulletin.net