National Interest: Rusko má oprávněné důvody k obavám z agrese NATO

13.06.2020

Rusko má oprávněné důvody k tomu, aby se obávalo agrese ze strany NATO. V  průběhu posledních staletí byla tato země vystavena vpádům ze strany Německa, Švédska, Polska, Francie, a dokonce i USA, jak uvedl americký publicista Peter Suciu na webu National Interest.

V současné době zřejmě většina Američanů pokládá hrozbu NATO vůči Rusku za smyšlenou, avšak Moskva už dávno zaznamenává vysokou úroveň vojenské aktivity aliance u svých hranic.

Podle názoru amerického publicisty je Rusko po ukončení studené války a rozpadu Sovětského svazu a po vstupu Polska, Maďarska, Rumunska a také Česka a Slovenska do aliance NATO mnohem zranitelnější, než v dobách rozkvětu Varšavské smlouvy. Proto není divu, že Moskva posiluje armádu a vojenské námořnictvo, pořádá pravidelně vojenská cvičení a vyvíjí novou vojenskou techniku, mj. tanky T-14 Armata a nadzvukové podvodní střely.

Náčelník Hlavní operativní správy Generálního štábu Ozbrojených sil RF generálplukovník Sergej Rudskoj prohlásil, že Moskva zaznamenává vysokou úroveň aktivity Spojených států a jejich spojenců v blízkosti ruských hranic.

Podle jeho slov se v dubnu a květnu několikanásobně zvýšil počet letů amerických strategických bombardérů v blízkosti ruských hranic.

Aktivita NATO se stupňuje také v Arktidě. Poprvé po ukončení studené války, jak zdůraznilo velení Generálního štábu OS RF, v předvečer oslav 75. výročí Vítězství, se konalo v Barentsově moři cvičení oddílu bojových lodí sjednocených vojensko-námořních sil NATO.

Aliance i nadále rozvíjí na území Polska infrastrukturu protiraketové obrany a také modernizuje radar Globus 2 na severu Norska, aby rozšířilo možnosti pozorování vnitřních oblastí ruského území.

Generální tajemník Severoatlantické aliance Jens Stoltenberg prohlásil, že Rusko je sousedem NATO a organizace musí vést s Moskvou dialog o otázkách kontroly zbrojení.

Zdroj: antiwar.com

Budvobraze.net
Všechna práva vyhrazena 2024
Vytvořeno službou Webnode Cookies
Vytvořte si webové stránky zdarma!