Turecko jako hrozba pro Evropu: Politik J. Paška varuje před tureckou rozpínavostí

03.03.2020

Slovenský politik Jaroslav Paška poukazuje na nebezpečí, které přináší současná politika Turecka. Bývalý europoslanec ve svém příspěvku porovnává turecké říšské ambice z minulosti s nynější strategií destabilizace suverénních států, a zdůrazňuje pasivitu EU ve věci ochrany mezinárodního práva.

Na začátku svého příspěvku bývalý slovenský ministr a člen SNS Jaroslav Paška označuje Turecko za hrozbu pro evropské státy, a to včetně Slovenska. Současná turecká zahraniční politika se podle něj vyznačuje značnou agresivitou a snahou prosperovat na úkor svých sousedů.

"Turek nám hrozí, chce nás zneužít," začíná Paška svůj příspěvek tímto rázným výrokem. "Novodobý sultán z Ankary čím dál více odhaluje agresivní nutkání expandovat, vládnout, dobývat, drancovat, rabovat a vraždit," pokračuje slovenský politik.

Jako podklad svého stanoviska bývalý europoslanec připomíná historickou zkušenost ve vztazích mezi řadou evropských států a Tureckem. Jedná se o Bulharsko, Srbsko, Maďarsko a také Slovensko. Obyvatelé těchto zemí byly v minulosti vystaveny tureckým nájezdům a následnému drsnému vládnutí. Dále politik zdůrazňuje, že během celé historie nikdo nedokázal účinně čelit tureckým ambicím ve východní Evropě, s výjimkou Ruska.

Nedávným příkladem turecké snahy aktivně se vměšovat do záležitostí suverénních států je invaze na Kypr, v jehož důsledku došlo k rozdělení a následné okupaci severní části ostrova. Podle Pašky se tehdy ukázala naprostá bezmocnost vedení Evropského společenství, stejně jako jeho neschopnost zastavit Turecko na cestě v expanzi. V současné době Turecko provádí obdobné kroky i v Sýrii, čímž porušuje mezinárodní právo. Stejně jako v případě Kypru, Evropská unie a NATO nemají žádný vliv na záměry a chování Turecka, které momentálně zneužívá politickou slabost a dlouhotrvající krizi v Sýrii.

Hrozba nové migrační krize

Ve svých jednáních s Evropskou unií využívá Turecko vydírání a vyhrožuje Evropě novou migrační krizí v případě, když EU neuzná oprávněnost tureckých zájmů v regionu. Podle Jaroslava Pašky by Evropa mohla v následujících letech čelit masivní eskalaci konfliktu, jenž se bude odehrávat na evropských hranicích. Tato eskalace přitom může mít značný a zásadní vliv na každodenní život evropských obyvatel.

Zdroj: snews.com