National Interest: Ruské ponorky Jaseň jsou důvodem k obavám pro americké námořnictvo

24.04.2020

Článek, který byl uveřejněn v časopise National Interest, uvádí, že ruské ponorky třídy Jaseň jsou velkou výzvou pro americké námořnictvo. Hlavní problém je v tom, že je nemožné je vysledovat. Tyto ponorky mají navíc i řadu strategických výhod, díky kterým jsou považovány za pokrokovou vojenskou technologii.

V úvodu článku se uvádí, že neschopnost amerického námořnictva vysledovat ruskou ponorku třídy Jaseň představuje závažný problém. Dále autor Caleb Larson popisuje příklad z roku 2018, kdy nejmodernější ruská ponorka Severodvinsk, patřící do třídy Jaseň, zkrátka v Atlantickém oceánu "zmizela" a během několika následujících týdnů ji americké námořnictvo nebylo schopné najít.

Autor dále uvádí slova jednoho z vyšších amerických námořních důstojníků, jenž kdysi prohlásil, že ponorka Severodvinsk v něm vzbudila natolik silný dojem, že si nechal vyrobit maketu do své kanceláře. Udělal to údajně kvůli tomu, aby měl vždy před očima názornou připomínku toho, čemu musí čelit americké námořnictvo.

Výhody ruské ponorky Severodvinsk

Jak uvádí autor článku Caleb Larson, součástí ponorky Severodvinsk je velký a citlivý hydrolokátor umístěný na přídi lodi a torpédový aparát, jenž se nachází uprostřed ponorky.

Další výhodou ruské ponorky je trup, který je vyroben z málo magnetické oceli, což snižuje její magnetickou signaturu. Výjimečnou vlastností ponorky je vysoká úroveň automatizace, díky čemuž Severodvinsk nepotřebuje velkou posádku pro zabezpečení svého fungování. Kromě toho ponorka Severodvinsk může mít ve své výzbroji hypersonické rakety Cirkon.

Jeden z amerických admirálů zdůraznil, že ruská ponorka je velmi tichá, což považuje za nejdůležitější výhodu při podmořském boji.

"Ztratit z dohledu ruskou ponorku v době míru je na závažné. Ale ztratit její stopu během války by bylo fatální," uvádí se v článku.

Ruské ponorky Jaseň mají co nabídnout - osm univerzálních vertikálních odpalovačů pro pět okřídlených raket Kalibr-PL. V závislosti na dané misi mohou být tyto rakety protilodní, protiponorkové, určené k útoku na pozemní cíle nebo mohou být strategické. Pokud by byla cílem velká loď, pak by byla okřídlená raketa Kalibr kombinována s výkonnější P-88 Oniks.

Konstruktéři tvrdí, že Jaseň překonala americké konkurenty, pokud jde o vyhledávací potenciál, což z tohoto stroje činí "podvodní královnu". Jednoduše řečeno - ponorka zaznamená nepřítele mnohem dříve, než zaznamená on ji. A to jí poskytuje čas k včasnému útoku.

Zdroj: antiwar.com

Budvobraze.net
Všechna práva vyhrazena 2023
Vytvořeno službou Webnode Cookies
Vytvořte si webové stránky zdarma!