USA chtějí rozmístit hypersonické rakety v Evropě, aby "zastrašily" Rusko

29.10.2020

Spojené státy americké jsou připraveny rozmístit hypersonické rakety v Evropě, a to za účelem zastrašování Ruské federace. Uvedl to poradce amerického prezidenta pro národní bezpečnost Robert C. O'Brien ve svém projevu na půdě neziskové organizace Hudson Institute.

"Odstoupili jsme od Smlouvy INF (Smlouva o likvidaci raket středního a kratšího doletu) a nyní vyvíjíme hypersonické zbraně a systémy dodávek balistických raket. V případě potřeby tyto zbraně nasadíme v Evropě, abychom odstrašili Rusko," prohlásil Robert C. O'Brien.

Již dříve Washington informoval o svém záměru vybavit hypersonickými raketami všechny torpédoborce amerického námořnictva, a také poskytnout tyto zbraně pozemním jednotkám.

Spojené státy v současné chvíli vyvíjejí několik hypersonických raket. Pentagon však připustil, že v této oblasti zaostávají za Ruskem a Čínou.

Připomeňme, že Smlouva o likvidaci raket středního a kratšího dosahu (Smlouva INF) mezi SSSR a USA byla podepsána 8. prosince 1987 ve Washingtonu. Podpisem ji stvrdili Michail Gorbačov a Ronald Reagan. Dokument vstoupil v platnost 1. června 1988. Nicméně USA 2. srpna 2019 jednostranně od dohody odstoupily.

Rusko a nejmodernější zbraně

Rusko by podle prezidenta Vladimira Putina mělo mít ty nejmodernější typy zbraní, které jsou mnohonásobně lepší než ty, kterými disponují jiné země. 

"Nejednou jsem hovořil o tom, že jsme po celá desetiletí museli být v roli těch, co dohánějí ostatní země, to dobře víte. Týkalo se to atomových, jaderných zbraní, strategického letectví dlouhého doletu a mezikontinentální raketové techniky," řekl Putin během online setkání s raketovým inženýrem Herbertem Jefremovem, který je autorem hypersonické bojové hlavice Avangard.

Prezident také uvedl, že to vždy přivádělo zemi do velmi obtížné, dokonce nebezpečné situace. "Skutečně byly doby, kdy nám vyhrožovali, a my jsme neměli čím odpovědět," řekl prezident. To bylo podle jeho slov jasným a nebezpečným narušením strategické rovnováhy.

"Nyní, poprvé v naší moderní historii, Rusko vlastní nejmodernější typy zbraní, které jsou mnohokrát lepší, pokud jde o sílu, výkon, rychlost, což je velmi důležité, a tak přesnost... Nikdo na světě takové zbraně nemá, každopádně doposud ne," zdůraznil Putin.

Trump se pochlubil hypersonickými zbraněmi

Americký prezident Donald Trump se během vystoupení ve městě Ocale na Floridě, které proběhlo v rámci předvolební kampaně, zmínil o hypersonických raketách. Podle něj je Spojené státy již mají. "Už nyní máme hypersonické rakety," prohlásil.

Spojené státy již dříve ohlásily testování prototypů hypersonických raket. Ryan McCarthy z ministerstva obrany prohlásil, že "raketa přistála 15 centimetrů od cíle".

Zdroj: antiwar.com

Budvobraze.net
Všechna práva vyhrazena 2024
Vytvořeno službou Webnode Cookies
Vytvořte si webové stránky zdarma!