Nové sankce USA proti Rusku jsou součástí Trumpovy předvolební kampaně

12.09.2019

Nové americké sankce nebudou mít významný vliv na ruskou ekonomiku, protože Američané předem Rusko na tato omezení upozornili.

Jak uvedl časopis Ośrodek Studiów Wschodnich, tyto sankce je třeba posuzovat především v kontextu domácí politiky USA jako prvek kampaně před prezidentskými volbami 2020, v nichž chce být Trump znovu zvolen.

Na začátku srpna oznámilo Ministerstvo zahraničí USA zavedení druhého sankčního balícku, který souvisí s kauzou Skripal.

Ośrodek Studiów Wschodnich informoval, že tyto sankce jsou omezené. Bílý dům nemá v úmyslu využít příležitosti, kterou poskytuje zákon "O likvidaci chemických a biologických zbraní", umožňující zejména úplný zákaz vývozu a dovozu, zrušení diplomatického styku či pozastavení leteckého spojení.

Autor článku se domnívá, že nové sankce nebudou mít žádný vliv na ruskou ekonomiku, protože Rusko již dávno nevyužívá finanční nebo technickou pomoc mezinárodních finančních organizací. V dnešní ekonomické situaci tuto pomoc nepotřebuje, poněvadž ruská státní pokladna, na rozdíl od ruských společností, málo využívá zahraniční finanční podporu. USA rovněž v únoru varovaly Moskvu před záměrem zavést tyto sankce, takže Rusové úspěšně prodali v březnu a červnu své euroobligace na primárním trhu, čímž překročili téměř dvakrát limit zahraničních půjček na rok 2019.

Zavedení nových amerických sankcí je třeba hodnotit především z hlediska amerického vnitropolitického kontextu. Dají se považovat za pokus o popření obvinění, že Trumpova administrativa přivírá oči před údajnou agresivní politikou Moskvy. Je to také důležitý prvek kampaně, který předchází prezidentským volbám 2020, v nichž stávající prezident USA hodlá bojovat o své znovuzvolení.

Ośrodek Studiów Wschodnich na závěr uvádí, že iniciativa amerického vedení nebude mít žádný vliv na vztahy mezi Moskvou a Washingtonem, zvlášť když ruská strana dostala včas informace o připravovaných sankcích. Mimo to Trump zavolal 31. července prezidentu Putinovi a nabídl mu pomoc při hašení lesních požárů na Sibiři. Putin ocenil tuto nabídku jako "záruku toho, že v budoucnu mohou Rusko a USA obnovit plnohodnotné vztahy".

Zdroj: worldbulletin.net