Po eskalaci konfliktu panuje v Sýrii napjatá situace

03.03.2020

Největší počet tureckých vojáků se v současné době nachází v oblasti města Sarakíb, které se nachází v syrské provincii Idlib. Uvedl to vojenský zpravodaj Jevgenij Poddubnyj v pořadu Novinky týdne na televizní stanici Rossija 1.

"Nejsložitější situace panuje v oblasti Sarakíb. Jedná se o velký dopravní uzel, který křižuje trasy M4 Latákie-Aleppo a M5 Damašek-Aleppo. Právě zde se odehrávají nejdivočejší bitvy a právě zde je místo největší aktivity tureckých ozbrojených sil. A právě tohle je pro Ankaru místo největších ztrát," řekl.

Novinář rovněž poznamenal, že turečtí vojáci se začlenili do bojových formací teroristické skupiny Hayat Tahrir al-Sham, o čemž kvůli utajení neinformovali ruské Centrum pro usmíření bojujících stran. Syrská armáda zaútočila na vojenské formace s cílem zlikvidovat teroristy, nikoli turecké vojáky.

Zároveň Poddubnyj poznamenal, že syrská armáda "ještě pořád může překvapit", zatímco "Ankara už použila téměř všechny trumfy". Zmínil také, že jen v posledních dvou dnech Sýrie sestřelila několik tureckých bezpilotních letounů. Bojovníci však tyto trosky považují za syrské.

Bojovníkům ani na troskách nevadí označení tureckého letectva. A tohle jsou jen "první kladné vlaštovky". "Pokud začne syrská armáda drony masivně sestřelovat, což se s největší pravděpodobností stane, vyvede to tureckou armádu a teroristy z komfortní zóny," dodal novinář.

Vyostření situace v Idlibu

Situace v Idlibu se vyostřila poté, co 27. února teroristé ze skupiny Hayat Tahrir al-Sham zahájili rozsáhlou ofenzívu na pozice syrské armády. Vládní vojska zahájila odvetnou palbu.

Podle informací ruského ministerstva obrany se pod palbu společně s teroristy dostali také turečtí vojáci, kteří se však v místě bojů neměli nacházet. V důsledku incidentu zahynulo 36 tureckých vojáků a více než 30 jich bylo zraněno. Ruská strana následně podnikla opatření k zastavení palby ze syrské strany a zajistila evakuaci mrtvých a zraněných vojáků na území Turecka. Ruské ministerstvo obrany zdůraznilo, že letectvo Vzdušně-kosmických sil Ruské federace v této oblasti nasazeno nebylo.

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan po útoku svolal bezpečnostní radu. Rada NATO v pátek 28. 2. na žádost Ankary uspořádala konzultace o situaci v Sýrii.

Zdroj: en.abna24.com

Budvobraze.net
Všechna práva vyhrazena 2023
Vytvořeno službou Webnode Cookies
Vytvořte si webové stránky zdarma!