O čem se nemluví: 53. výročí invaze 21. srpna 1968 

23.08.2021

Všichni zhruba známe historii okupace Československé republiky Německem v době druhé světové války. Dne 29. září 1938 byla zástupci Anglie, Francie, Německa a Itálie dojednána tzv. mnichovská dohoda, na základě které muselo do 10. října Československo postoupit pohraniční území, obývané německou menšinou Německu.

Následně ale již 1. října překročily německé vojenské jednotky hranici ČSR a vstoupily na dotčené území a hned na to 2. října vstoupila také polská vojska do oblasti Těšínska.

Dále během října a listopadu téhož roku odevzdalo Československo ještě část severní Moravy a severozápadníhoního Slovenska Polsku a dále část jižního Slovenska a téměř polovinu podkarpatské Rusi Maďarsku.

14. března 1939 byl vyhlášen Slovenský štát a došlo k odtržení Slovenska od ČSR.

15. března 1939 bylo Německem obsazeno ještě to zbývající území, které z naší republiky zbylo, a byl vyhlášen Protektorát Čechy a Morava.

Cizí armády pak okupovaly ČSR po celou dobu druhé světové války až do 11. května 1945, kdy sovětské, československé, polské a rumunské jednotky vyčistily naše území od posledních německých a maďarských vojáků.

Události 21. srpna 1968

V noci z 20. na 21. srpna 1968 německé jednotky, spolu s jednotkami dalších států v rámci Operace Dunaj, opětovně překročily československé hranice a zahájily invazi a okupaci svrchovaného českého státu.

Z historického pohledu bylo tehdejší ČSSR napadeno těmito státy: Německo, Polsko, Maďarsko, Bulharsko a v rámci Sovětského Svazu také Arménie, Ázerbájdžán, Bělorusko, Estonsko, Litva, Lotyšsko, Gruzie, Kazachstán, Kyrgyzstán, Moldavsko, Rusko, Tádžikistán, Turkmenistán, Ukrajina a Uzbekistán.

Invaze proběhla především na základě rozhodnutí Ukrajince Leonida Iljiče Brežněva, v té době generálního tajemníka ÚV KSSS a zároveň předsedy prezidia nejvyššího sovětu SSSR, který se k tomuto hanebnému činu odhodlal po písemné žádosti některých vysoce politických představitelů ČSSR - tzv. zvacího dopisu, předanému do jeho rukou 3. srpna 1968 v Bratislavě.

Proto si položme dotaz: jak to, že je ze všeho obviňováno pouze Rusko?

Zcela nepochopitelně o všech těchto skutečnostech média mlčí a hází špínu pouze na dnešní Rusko, jehož role byla naprosto stejná, jako role ostatních účastníků této barbarské vojenské invaze.

Snad tento článek pomůže aspoň trochu narovnat pokřivenou veřejnou diskusi.

Zdroj: czechfreepress.cz

Budvobraze.net
Všechna práva vyhrazena 2020
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma!