Mnichovská zrada: odsouzení Československa k smrti 

01.10.2021

Na oficiálním facebookovém účtu ruského ministerstva zahraničí byl zveřejněn příspěvek věnovaný událostem, které se odehrály v Mnichově před 83 lety. V textu se klade důraz na osud Československa, o němž bylo rozhodnuto čtyřmi mocnostmi, aniž by to Praha mohla nějakým způsobem ovlivnit. K výročí Mnichovské zrady se vyjádřil i poslanec Zdeněk Ondráček.

"Podepsání mnichovské dohody, ke které došlo 30. září 1938, se stalo bezprecedentní událostí v mezinárodních vztazích," uvádí se v textu, zveřejněném na oficiálních stránkách Ministerstva zahraničních věcí Ruska.

"Čtyři evropské země vynesly rozsudek smrti vůči páté zemi, když její delegaci nechali čekat na rozhodnutí o svém osudu na chodbě. Politika appeasementu (usmiřovací politika ústupků protivníkovi) hitlerovskému Německu vyvrcholila v momentě, kdy zástupci Itálie, Velké Británie a Francie udělali, jak mnozí tvrdí, nejzávažnější chybu v moderní historii," stojí v textu.

Dále se uvádí, že se Francie v 30. letech pokusila vytvořit regionální blok, jehož cílem bylo zmírnit německý militarismus. Plán Francie předpokládal zapojení  Československa, Německa, Sovětského svazu, Polska, Finska, Francie a pobaltských zemí do dohody. Nicméně tato iniciativa nikdy nebyla uskutečněna, a to kvůli odmítavému postoji Varšavy.

V těchto podmínkách se lídři Velké Británie a Francie rozhodli nabídnout Hitlerovi řadu geopolitických ústupků ve východní Evropě za účelem přesměrovat jeho ambice na východ a Sovětský svaz. Politika appeasementu ze strany Londýna a Paříže v konečném důsledku však rozvázala Hitlerovi ruce a vedla k vyslání německých vojsk do Porýní, čímž byla v březnu 1938 porušena Versailleská smlouva, a také k Anšlusu Rakouska. Hitler hned pochopil, že může jednat bez jakýchkoliv omezení a o něco později vznesl nárok i na Sudety.

"Ve dnech 29. a 30. září proběhla schůze německé, italské, britské a francouzské delegace v Mnichově, která dosáhla dohody o předání Sudet Německu. Text dohody obsahoval cynický požadavek vůči Československu, spočívající v tom, že musí opustit dané území a nesmí dopustit poničení tamních objektů," uvádí se v příspěvku ruského ministerstva.

Mnichovská dohoda a postoj českých médií

Český poslanec Zdeněk Ondráček dnes ve svém příspěvku na Facebooku se táže, zda česká média budou tentokrát věnovat alespoň malou pozornost událostem, které měly zásadní vliv na osud Československa. V minulých letech někteří čeští politici a experti totiž upozorňovali, že mainstreamová média záměrně přehlíží historické události, jejichž připomenutí může být v rozporu se současnou zahraniční politikou České republiky.

Zdroj: snews.com

Budvobraze.net
Všechna práva vyhrazena 2020
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma!