Orbán se odmítl setkat s delegací amerických kongresmanů

23.07.2019

Delegace členů obou komor amerického Kongresu, kteří byli na oficiální návštěvě Maďarska, vyjádřili znepokojení nad tím, že je nepřijal maďarský premiér Viktor Orbán.

Kongresmani jsou znepokojeni Orbánovými politickými kroky, které "otevírají dveře ruskému vlivu", uvádí se v tiskové zprávě kanceláře většinového lídra Sněmovny reprezentantů USA.

Maďarský deník Népszava informoval, že osm amerických senátorů během svého pobytu v Budapešti přijal ministr úřadu předsedy vlády Gergely Gulyás a předseda zahraničního výboru parlamentu Zsolt Németh. Delegace se také setkala na americkém velvyslanectví v Budapešti se zástupci občanských organizací, poslanců maďarského parlamentu a s nezávislými novináři.

​"Naše setkání s politickými vůdci, nezávislými novináři a lídry náboženských a občanských organizací nám objasnilo mnoho otázek. Stále vidíme silné demokratické Maďarsko, které by pro Spojené státy a členské státy NATO mělo být nejlepším partnerem. Je nám líto, že jsme s premiérem Viktorem Orbánem nehovořili o opatřeních, která jeho vláda přijala, a která podkopávají pilíře demokracie a otevírají dveře ruskému vlivu, což vede ke korupci," citoval deník slova demokratického senátora Bena Cardineho.

"Spojené státy i nadále podporují snahy na posílení demokracie v Maďarsku. Během pobytu v Budapešti jsme se účastnili mnoha setkání, ale jsme zklamaní z toho, že jsme se nesetkali s premiérem Viktorem Orbánem," uvádí se v oficiální tiskové zprávě.

Již dříve v květnu se premiér Viktor Orbán setkal s americkým prezidentem Donaldem Trumpem, který označil Orbána za lídra, který je respektován v celé Evropě.

Nicméně někteří členové Kongresu dokonce navrhují uvalení sankcí na blízké spolupracovníky Viktora Orbána. Sankcemi by měli být postiženi především bohatí Maďaři, z nichž někteří vlastní média, která veřejně podporují Orbána.

Zdroj: worldbulletin.net