Slovenský politik odsoudil čin vraždy Sulejmáního a vyzval k ukončení jednání s USA

04.01.2020

Slovenský politik Jaroslav Paška uvedl na Facebooku, že po zavraždění Kásima Sulejmáního a Abu Mahdi al-Muhandise očekává od ministra zahraničí Slovenska tvrdé odsouzení tohoto činu, a zároveň by měl premiér Pellegrini ohlásit ukončení všech jednání s USA o Dohodě o obranné spolupráci. 

Jaroslav Paška v příspěvku na Facebooku porovnal současnou světovou situaci s obdobím Hitlerovy expanze před 2. světovou válkou - kdy nacistický vůdce vyhlásil pro svůj národ "Lebensraum" (životní prostor) a úmyslně provokoval ozbrojené konflikty v Evropě, až nakonec zpochybnil i mezinárodní uspořádání světa.

Agresivní jednání Trumpovy administrativy vůči svobodným a suverénním státům vypadá stejně nebezpečně a znepokojivě.

Poslanec připomněl, že "mlčení a nečinnost mezinárodního společenství ke zpočátku menším provokacím a útokům Hitlera, zejména vůči sousedním státům (Rakousku, Československu a Polsku), vedly k tomu, že Hitler uvěřil nejen ve svou výjimečnost a genialitu, ale i v právo určovat světu, kdo a jak bude žít, a kdo půjde do plynu".

Paška tvrdí, že nedávný barbarský raketový útok USA poblíž mezinárodního letiště v Bagdádu, v jehož důsledku byli zabiti velitel speciálních jednotek Quds Kásim Sulejmání, zástupce velitele milice Abu Mahdi al-Muhandis a další lídři, dokazuje, "že 'Lebensraum' současné americké administrativy spolu s tezí o ochraně zájmů Američanů kdekoliv na světě (coby nadlidí), stejně jako tomu bylo u Hitlera, daleko přesahuje mezinárodně uznávané hranice jejich státu".

Dále politik varuje před nebezpečím souhlasného postoje k dění ze strany světových mocností.

"Když se Evropská unie, ale možná i Čína, Rusko a další státy světa (při současné nemohoucnosti OSN) neohradí proti takovým darebáckým krokům samozvaného vládce světa s božským právem a s cílem rozhodovat o tom, kdo může žít, koho dá zabít, co vybombarduje, zdecimuje, koho vyvraždí, zničí, nebo komu bude patřit irácká, venezuelská či syrská ropa, bude na světě opět špatně," napsal Paška.

Politik ve svém příspěvku poukázal na to, že USA stále ignorují Severoatlantickou smlouvu, když místo řešení veškerých mezinárodních sporů mírovými prostředky "často bezohledně a cílevědomě používají hrozbu silou".

Jak musí v tomto případě jednat slovenská vláda jako partner USA? Podle Pašky je čas se od nich distancovat, než bude pozdě.

"Slovenská politická reprezentace má v takové situaci povinnost zvážit, zda naše vláda ve spolupráci s tak nebezpečným, nevyzpytatelným, nespolehlivým a egoistickým partnerem nezašla až příliš daleko, když předseda vlády, pan Pellegrini, bez souhlasu parlamentu i proti vůli většiny občanů Slovenska dal ministru Lajčákovi oprávnění jednat o žádosti Američanů rozmístit na Slovensku své vojáky," prohlásil.

V této souvislosti Jaroslav Paška sdělil, že očekává od ministra zahraničí odsouzení neobhajitelného brutálního vyvraždění vojáků legitimních iráckých jednotek a od předsedy vlády Pellegriniho očekává ukončení všech jednání se Spojenými státy o Dohodě o obranné spolupráci (která má řešit podmínky rozmístění amerických vojsk na Slovensku).

Dohoda o obranné spolupráci (DCA) s USA umožní rozšířenou obrannou spolupráci mezi Slovenskou republikou a Spojenými státy. Tato dohoda je zároveň podmínkou finančního příspěvku USA na modernizaci leteckých základen Sliač a Kuchyňa, a to v hodnotě 46 milionů dolarů v rámci tzv. Evropské iniciativy odstrašování (EDI - European Deterrence Initiative).

Zdroj: snews.com

Budvobraze.net
Všechna práva vyhrazena 2020
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma!