Pentagon chce do smlouvy START III zařadit všechny nové ruské zbraně

23.09.2019

Americký ministr obrany Mark Esper prohlásil, že v případě prodloužení smlouvy o snižování počtu strategických útočných zbraní (START III) musí být do smlouvy zahrnuty všechny nové ruské zbraně.

"Je více než jasné, že se Rusko snaží rozšířit svůj strategický jaderný arzenál, aby dokázalo čelit USA," řekl v rozhovoru pro Fox News.

Ministr Esper mimo jiné prohlásil, že Moskva má rakety s plochou dráhou letu, vybavené jadernými hlavicemi, které podléhají smlouvě o likvidaci raket středního a kratšího doletu (INF) a jsou namířené na Evropu.

Esper však nedokázal vysvětlit, jak lze do jedné smlouvy začlenit rakety, zařazené do START III a INF, a také zapomněl poznamenat to nejdůležitější - pokud má Moskva namířené rakety na Evropu, jak Esper tvrdí, tak pouze na americké základny, kde jsou rozmístěny nosiče a rakety USA, namířené na Rusko.

INF a START III

SSSR a USA podepsaly smlouvu START III v roce 1987. Strany se zavázaly, že zlikvidují všechny odpalovací systémy balistických raket a raket s plochou dráhou letu s pozemní základnou.

V říjnu 2018 Trump prohlásil, že USA odstupují od smlouvy kvůli "nedodržování" uvedených bodů ze strany Ruska, žádné důkazy však americká strana neposkytla. V reakci na prohlášení USA pozastavilo účast ve smlouvě i Rusko.

Smlouva START III, podepsaná v roce 2010 Barackem Obamou a Dmitrijem Medveděvem, stanovuje vzájemné snížení počtu jaderných bojových hlavic na 1 550 kusů a mezikontinentálních balistických raket, balistických raket na ponorkách a těžkých bombardérů na 700 kusů.

Toto je jediná platná smlouva mezi Ruskem a USA o omezení zbraní. Její termín vyprší v roce 2021 a Washington dosud není rozhodnut o jejím prodloužení.

Zdroj: tasnimnews.com