Podle Pentagonu jsou nové ruské zbraně "hrozbou pro americkou jadernou triádu"

14.02.2020

USA si musí zachovat potenciál jaderného odstrašování a modernizovat svou triádu před nejnovějšími ruskými zbraněmi, jako jsou hypersonické rakety Avangard, prohlásil náměstek ministra obrany USA pro nákupy a technické zabezpečení Alan Shaffer.

Jaderná triáda je označení třísložkové jaderné výzbroje, umožňující první či odvetný úder vůči protivníkovi. Složky jaderné triády jsou určeny podle způsobu dopravení jaderné zbraně na místo určení, jsou to:

- strategické bombardéry (ze vzduchu)

- mezikontinentální balistické rakety (ze země)

- balistické rakety odpalované z ponorek (z vody)

"Tato nová zbraň - rakety Avangard - ohrožuje naši obranu. Je vážnou hrozbou pro naši triádu. A právě proto je modernizace triády tak důležitá. Proto ministerstvo obrany považuje za prioritu hypersonické zbraně a ochranu před hypersonickými zbraněmi", řekl Shaffer na konferenci o jaderném odstrašování.

Podle Shaffera Čína a Rusko pracují na podobných projektech, a to nehledě na to, že disponují arzenálem mezikontinentálních balistických raket.

"Čína a Rusko rozmisťují nové systémy zbraní v prostoru jaderného zadržování, ve strategickém prostoru... Musíme být připraveni se těmto zbraním bránit a musíme být připraveni nabídnout systémy odvetného úderu," dodal náměstek šéfa Pentagonu.

"Trvám na tom, že si musíme zachovat jaderný potenciál i v budoucnu," řekl na závěr Shaffer.

Prezident USA Donald Trump v tomto týdnu prohlásil, že když neexistují smlouvy o kontrole zbraní s Ruskem a Čínou, bude Washington budovat ty "nejmohutnější" jaderné síly na světě.

Loni v červnu americký lídr oznámil svůj záměr modernizovat jaderné zbraně a vyvíjet nové. Tento záměr plánují Spojené státy realizovat v průběhu nejbližších deseti let.

Zdroj: antiwar.com

Budvobraze.net
Všechna práva vyhrazena 2023
Vytvořeno službou Webnode Cookies
Vytvořte si webové stránky zdarma!